Zamknij

Obowiązkowy split payment od 1 listopada. Czy jest się czego bać?

27.08.2019 23:14
Obowiązkowy split payment od 1 listopada. Co to oznacza?
fot. Shutterstock/mojo cp (ilustracyjne)

Mechanizm podzielonej płatności ma ułatwić walkę z oszustami podatkowymi. Tymczasem może uderzyć po kieszeni uczciwych przedsiębiorców. Na czym polega split payment?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Split payment, inaczej mechanizm podzielonej płatności, to kolejne narzędzie skarbówki w walce z wyłudzaniem VAT. Przedsiębiorcy mogli o nim usłyszeć już w lipcu ubiegłego roku. Choć wprowadzono wówczas dobrowolny split payment, firmy już wtedy zaczęły obawiać się o swoje finanse.

Co to jest split payment?

Mechanizm ten opiera się na takim podziale płatności, w którym sprzedawca otrzymuje zapłatę netto. Część zapłaty odpowiadająca kwocie podatku VAT trafia na specjalny rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez banki. Rachunek ten jest pod nadzorem skarbówki, a dostęp do środków zgromadzonych na tym koncie jest ograniczony.

Sprzedawca nie będzie mógł zarządzać w dowolny sposób pieniędzmi z rachunku VAT. Pieniądze te będzie można wykorzystać na poczet zapłaty VAT w rozliczeniach z kontrahentami lub skarbówką. Tylko w ściśle określonych przypadkach, za zgodą urzędu, możliwy będzie transfer tych środków na konto bankowe podatnika.

Dlaczego firmy boją się podziału płatności?

Już w założeniach projektu zmian w VAT ustawodawca stwierdził, że skutkiem wprowadzenia tego narzędzia może być osłabienie płynności finansowej firm.

Zobacz także

Dlaczego? Sprzedawcy rozliczający VAT do tej pory otrzymywali od nabywcy pełną kwotę za towar lub usługę. Otrzymane pieniądze mogli wydać w dowolny sposób.

Oczywistym jest, że zobowiązania finansowe firmy nie kończą się na uregulowaniu należności w urzędzie skarbowym i zapłatą dla partnerów (również rozliczających VAT). Na inne wydatki vatowcy objęci systemem split payment będą mieli do dyspozycji jedynie kwotę netto. Będzie to więc suma pomniejszona o kwotę podatku VAT.

Przy założeniu, że obrót pieniądza w firmie oparty jest o rozliczenia z innymi vatowcami, split payment nie zaszkodzi finansom firmy. Jeśli jednak przedsiębiorca będzie musiał dokonać rozliczeń poza „obiegiem” split payment, będzie stratny. Wówczas na rachunku VAT pojawi się nadwyżka, której nie będzie w stanie wykorzystać.

Dla kogo obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019?

Obowiązkowy split payment najpierw obejmie branże „podwyższonego ryzyka” wyłudzeń vatowskich. Za takie uznano budowlankę, branże związane z elektroniką, odpadami czy wyrobami ze stali.

Zobacz także

Mechanizm podzielonej płatności dotyczyć będzie jedynie transakcji pomiędzy firmami (B2B). Chodzi jedynie o takie transakcje, które podlegają opodatkowaniu VAT i których wartość przekracza 15 000 złotych.

Będą też nowe kary

Przedsiębiorcy objęci systemem split payment mają obowiązek odpowiedniego sporządzenia faktur. Muszą odznaczyć fakturę opiewającą na kwotę przekraczającą 15 tysięcy złotych brutto lub wyższą słowami „mechanizm podzielonej płatności”. Jeśli tego nie zrobią będzie groziła 30-proc. sankcja VAT.

RadioZET.pl