Zamknij

Zmiany w wystawianiu faktur od 1 listopada. Będzie nowy plik JPK

29.10.2019 22:26
Obowiązkowy split payment i nowa struktura JPK od 1 listopada
fot. Shutterstock/By Moobin (ilustracyjne)

Podatnicy VAT muszą przygotować się do wielu zmian w prawie dla firm. 1 listopada wchodzi w życie obowiązkowy split payment, będzie też nowa struktura JPK_FA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na stronie Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej pojawiła się informacja o nowej wersji struktury faktury VAT – JPK_FA(3). Chodzi o jedną ze struktur jednolitego pliku kontrolnego, która odzwierciedla dane znajdujące się na fakturach. 

Co to jest jednolity plik kontrolny?

Jednolity plik kontrolny to zbiór danych, które firmy muszą przekazywać skarbówce w odpowiedniej strukturze. Pliki JPK wysyłane są w strukturze XML, co wymaga od firm wdrożenia elektronicznej księgowości. Obecnie wszystkie firmy muszą raportować urzędnikom dane w ramach plików JPK. Na żądanie fiskusa przesyła się dane dotyczące ksiąg podatkowych, magazynu, faktur, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencji przychodów. Obowiązkową wysyłką objęta jest tylko struktura JPK_VAT.

Zobacz także

W ramach struktury JPK_FA podatnicy przekazują skarbówce dane z faktur sprzedażowych.  Chodzi o faktury VAT, faktury VAT korygujące czy faktury VAT dokumentujące otrzymanie zapłaty. Plik JPK_FA wysyła się na żądanie urzędu skarbowego. Taki plik należy wysłać najpóźniej na 3 dni od wezwania. Jak informuje Ministerstwo Finansów, nowa struktura JPK dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych będzie obowiązywać od 1 listopada 2019 roku. Organy podatkowe będą mogły jej żądać od 2 grudnia 2019 roku.

Zobacz także

Skąd ta zmiana? Obowiązkowy split payment od 1 listopada

Jak tłumaczy resort finansów, struktura JPK_FA(3) została opublikowana w związku z nowymi regulacjami, dotyczącymi faktur VAT w zakresie mechanizmu podzielonej płatności.

Mechanizm ten, inaczej split payment opiera się na takim podziale płatności, w którym sprzedawca otrzymuje zapłatę netto. Część zapłaty odpowiadająca kwocie podatku VAT trafia na specjalny rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez banki. Rachunek ten jest pod nadzorem skarbówki, a dostęp do środków zgromadzonych na tym koncie jest ograniczony.

Zobacz także

Podział płatności dokonywany jest poprzez adnotację na fakturze. Przedsiębiorcy objęci systemem split payment mają obowiązek odpowiedniego sporządzenia faktur. Muszą odznaczyć fakturę opiewającą na kwotę przekraczającą 15 tysięcy złotych brutto lub wyższą słowami „mechanizm podzielonej płatności”. Jeśli tego nie zrobią będzie groziła 30-proc. sankcja VAT.

RadioZET.pl