Zamknij

Obowiązkowe szczepienia w 2022 roku. Znamy projekt rozporządzenia

23.12.2021 10:37
Obowiązkowe szczepienia w 2022 roku. Znamy projekt rozporządzenia
fot. Lukasz Gdak/East News

W projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii znalazł się zapis o obowiązkowych szczepieniach. Ma on dotyczyć wybranych grup społecznych i zawodowych. Sprawdzamy, kogo może dosięgnąć ten obowiązek.

Obowiązkowe szczepienia to zapis, który znalazł się w projekcie rozporządzenia dotyczącego stanu epidemii. Od 2022 roku ma obowiązywać wszystkie osoby, które wykonują zawody medyczne, studentów medycyny i farmaceutów. Równocześnie ważność certyfikatów covidowych zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy

Pojawił się także pomysł, aby szczepienia wpływały na wysokość składki ZUS. Optuje za tym jeden z doradców premiera, który w ten sposób chce wspomóc walkę z koronakryzysem. Andrzej Horban poinformował, że jest zwolennikiem podniesienia składki ZUS przedsiębiorcom, którzy się nie zaszczepią. 

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla studentów, medyków i farmaceutów

Nowe przepisy uwzględniające obowiązek szczepień dla wybranych grup zostały zapisane w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

Dokument został w czwartek (23 grudnia 2021) skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wynika z niego, że osoby, które wykonują zawód medyczny, pracują jako farmaceuci oraz studenci kierunków medycznych, będą musieli zaszczepić się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia.

Zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie rozporządzenia, wskazane grupy społeczne i zawodowe będą miały czas do 1 marca 2022 roku na przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19.

RadioZET.pl