Zamknij

Obowiązkowe szczepienia dla „mundurowych, pracujących z pacjentem, uczniem lub klientem”?

30.07.2021 11:08
Obowiązkowe szczepienia dla „mundurowych, pracujących z pacjentem, uczniem lub klientem”
fot. Pawel Wodzynski/East News

- Dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i najbardziej skuteczną metodą walki z koronawirusem. W ciągu tygodnia możemy zaszczepić ok. 5 mln. Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej (30 lipca 2021) konferencji rządu. Czy wybrane grupy zawodowe będą miały obowiązek przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19?

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób walki z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. Prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski, powiedział w rozmowie z PAP: „nie jestem zwolennikiem obowiązku szczepień dla wszystkich, jednak jestem za obowiązkiem szczepień dla niektórych grup zawodowych, które mają bezpośrednią styczność z pacjentem, uczniem lub klientem”.

Z dziennego raportu o koronawirusie wynika, że w piątek (30 lipca 2021) na kwarantannie przebywa prawie 80 tys. Polaków, 295 osób jest hospitalizowanych, a wolnych łóżek jest 6184. Natomiast w czwartek (29 lipca 2021) Sutkowski zaznaczył, że już teraz mamy do czynienia z obowiązkiem szczepień przeciwko różnym chorobom. Co na to rządzący?

Obowiązkowe szczepienia. Co na to rząd?

Politycy nie posuwają się w swoich planach do tego, żeby narzucać wybranym grupom zawodowym obowiązku szczepień. Do tej pory podkreślali, że są one jedynie rekomendowane. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk jednak nie wyklucza żadnej opcji.

Analizujemy rozwiązania wszystkie, które są wykorzystywane w krajach europejskich i pozaeuropejskich w związku z walką z pandemią oraz realizacją Narodowych Programów Szczepień w różnych krajach. Są wprowadzane różnego rodzaju obostrzenia i różnego rodzaju przywileje dla osób zaszczepionych. My nie wykluczamy żadnych rozwiązań, biorąc pod uwagę, że sytuacja może rozwinąć się w sposób bardzo różny. Mamy nadzieję, że żadnych czarnych scenariuszy nie będzie

Michał Dworczyk , szef kancelarii premiera

Minister Dworczyk odpowiedział także na pytanie, które grupy społeczne mogłyby zostać objęte obowiązkowymi szczepieniami.

- W tej sprawie nie ma decyzji. Grupy, które były najczęściej wskazywane to szeroko rozumiany personel medyczny oraz grupy pracujące blisko klienta, czyli w usługach, gdzie te osoby mają bliski kontakt z klientem. Pojawiały się też takie postulaty dot. służb mundurowych. Są to jednak postulaty środowiska medycznego. W Polsce takie decyzje jak do tej pory nie zapadały.

Premier Mateusz Morawiecki stawia na prewencję i zaapelował do niezdecydowanych, aby przyjęli szczepienie.

Obyście, Szanowni Państwo, nie musieli się przekonywać, jakie ryzyko niesie za soba COVID-19 w szpitalach. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Jeśli ktoś zakazi kogoś innego, i nawet jemu nic się nie stanie, może doprowadzić do dramatycznych skutków u kogoś innego. Przestańmy prowadzić kampanię fake newsów. Będziemy przeciwdziałać akcji dezinformacji. Pod koniec sierpnia może ta czwarta fala już nadejść. Nie czekajmy na nią.

Mateusz Morawiecki, premier RP

Minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował w trakcie piątkowej (30 lipca 2021) konferencji: „jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń. Możemy robić 7 tysięcy badań tygodniowo”.

W czwartek (29 lipca 2021) prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski poinformował, że obecnie zaszczepionych jest blisko 97 proc. lekarzy, ok. 80 proc. pielęgniarek i 60 proc. ratowników medycznych. Wyjaśnił, że nieco niższy jest odsetek zaszczepionych pracowników technicznych i administracyjnych szpitali.

- Jeżeli chcę się zoperować planowo, to muszę się zaszczepić przynajmniej dwukrotnie przeciwko WZW typu B. Jeżeli chcę pracować w ochronie zdrowia, restauracji czy w usługach, to muszę mieć książeczkę sanepidowską i wykazać, że nie jestem nosicielem określonych bakterii. Jeżeli chcę pojechać do niektórych krajów, muszę się zaszczepić przeciwko żółtej febrze, bo inaczej nie zostanę wpuszczony" – wymienił dr Sutkowski, tłumacząc że obowiązek szczepień w Polsce już istnieje, ale dotyczy innych chorób.

Zdaniem lekarza "nie możemy żyć w kleszczach osób, które się nie szczepią. Wolność jest – możesz się zaszczepić albo nie – ale musisz ponosić konsekwencje swojego wyboru, czy ci się to podoba, czy nie" – stwierdził dr Sutkowski.

RadioZET.pl