Zamknij

Obowiązkowe przepustki sanitarne. Niezaszczepieni zapłacą za testy antycovidowe

13.10.2021 18:34
Obowiązkowe przepustki sanitarne. Niezaszczepieni zapłacą za testy antycovidowe
fot. Albin Marciniak/East News

Od piątku (15 października 2021) pracowników we Włoszech będą obowiązywały tzw. przepustki sanitarne. Dziennik "La Repubblica" informuje, że osoby, które się nie zaszczepią przeciwko COVID-19, będą musiały na własny koszt wykonywać testy na obecność koronawirusa. Szacuje się, że ich koszt wyniesie od 500 do 6 tys. euro na osobę.

Szczepienia to, zdaniem rządzących, jeden z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pandemia będzie opanowana, gdy zostanie osiągnięta odporność zbiorowa. Będzie to możliwe, gdy większość społeczeństwa przyjmie szczepionkę przeciwko COVID-19.

Firmy zachęcają pracowników, aby przyjęły substancję uodparniającą na groźnego wirusa. Część z nich zorganizowała punkty szczepień w zakładach pracy, a Polski Holding Hotelowy poszedł nawet o krok dalej. Każdy zaszczepiony pracownik PHH może odebrać dodatkowy dzień wolny. Choć w prawie nie ma regulacji, które zezwalałyby na nadprogramowy urlop za przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19, to firma wprowadziła go na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych. A jak jest we Włoszech?

Pracownicy we Włoszech z obowiązkowym szczepieniem lub ważnym testem na koronawirusa

Do tej pory już 80 proc. Włochów przyjęło pełne szczepienie przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z decyzją rządu Mario Draghiego we wszystkich miejscach pracy w kraju, będą obowiązkowe tzw. przepustki sanitarne. Kto je otrzyma? Dokumenty trafią do osób, które są zaszczepione, wyleczone po chorobie na koronawirusa lub mają negatywny wyniku testu. "Green Pass" będzie obowiązkowy dla pracowników. Jeżeli ktoś przyjdzie bez niego do firmy, naraża się na karę od 600 do 1500 euro. Właściciel przedsiębiorstwa, który nie dopilnuje kontroli przepustek zapłaci od 400 do 1000 euro kary.

Czy to oznacza, że szef będzie mógł zmusić pracownika do przyjęcia szczepienia? Nie, ale jeśli ten się na to nie zdecyduje, wówczas na własny koszt będzie musiał wykonywać test na obecność koronawirusa ok. trzy razy w tygodniu. Ile to będzie kosztowało? Jeśli przyjmiemy kwotę 15 euro za średnią cenę testu, wtedy do końca 2021 roku przeciętny niezaszczepiony pracownik wyda w sumie minimum 500 euro - pisze "La Repubblica".

"La Repubblica" poinformowała również, że przepustki antycovidowej nadal nie ma we Włoszech ok. 3,5 miliona pracowników.

RadioZET.pl/La Repubblica/PAP/ Sylwia Wysocka