Zamknij

Obowiązkowe maseczki w firmach. Nowe prawo we Francji

01.09.2020 10:50
Obowiązek noszenia maseczek w miejscu pracy
fot. Shutterstock/gpointstudio (ilustracyjne)

Francuskie ministerstwo pracy w związku z rosnącą liczą zakażonych koronawirusem zdecydowało o powszechnym obowiązku noszenia maseczek w miejscu pracy.

Zakłady pracy stały się we Francji głównym źródłem zakażeń koronawirusem. Minister pracy Francji Elisabeth Borne zdecydowała o kolejnych obostrzeniach.

W każdej firmie obowiązkowo trzeba będzie zasłaniać nos i usta. Pracodawcy mają tydzień na wdrożenie nowych przepisów.

Francja. Noszenie maseczek obowiązkowe w miejscach pracy

Noszenie maseczek w miejscu pracy to kolejne ograniczenie wprowadzone przez francuski rząd walce z pandemią. Jak mówiła minister pracy Elisabeth Borne dla telewizji LCI, firmy będą miały tydzień na wdrożenie nakazu noszenia masek ochronnych.

Zobacz także

Wyjątkiem będą pomieszczenia, w których pracuje jednak osoba lub otwarte biura, w których można zachować dystans społeczny. Francuska Agencja Zdrowia Publicznego podała, że do prawie jednej czwartej nowych zakażeń dochodzi w miejscach pracy. Dzięki nowym restrykcjom, zdaniem francuskiego rządu, nie trzeba będzie ponownie zamykać firm.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewniał kilka dni temu, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, "aby uniknąć kolejnego zamrożenia gospodarki i kwarantanny". Statystyki zmuszają jednak rządzących do radykalnych działań: dziennie we Francji przybywa kilka tysięcy chorych.

Zobacz także

Jakie zasady panują w Polsce? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nie wszędzie trzeba nosić maseczkę. Zakrywanie nosa i ust konieczne jest w miejscach, w których nie da się zachować dystansu społecznego. Zwykle zatem nie jest wymagane, by pracownicy musieli nosić maseczki nawet jeśli obsługują klientów. Wystarczy zachować przynajmniej 1,5 m odległości od współpracowników i klientów.

Maseczkę nosić należy w przestrzeniach zamkniętych tj. sklepy, banki, urzędy, kościoły czy placówki poczty. Podczas zgromadzeń na przestrzeni otwartej, gdy nie da się zachować dystansu społecznego, także należy nosić maseczkę. Od 30 maja nie trzeba nosić maseczki na świeżym powietrzu z wyjątkiem czerwonych stref.

RadioZET.pl/PAP