Zamknij

Obowiązkowe e-faktury. Firmy czekają zmiany

01.12.2021 10:36
Obowiązkowe e-faktury. Firmy czekają zmiany
fot. Anna Golaszewska/East News

Od 2023 roku polskie firmy będą miały obowiązek używania e-faktur. Mają rok, żeby przyzwyczaić się do takiej formy rozliczeń. Wraz z początkiem stycznia 2022 roku będą już mogły korzystać z niej dobrowolnie.

Faktury już za kilkanaście miesięcy będą obowiązkowo rejestrowane elektronicznie. Do tego czasu przedsiębiorcy mogą zapoznać się z nowym systemem. Czy reformy podatkowe działają?  Lewe faktury ujawnione w 2019 roku opiewają na łączną kwotę 37,2 mld złotych. To o 64 procent niższa suma niż 5 lat temu.

W październiku 2021 Ministerstwo Finansów informowało, że w nowym rozporządzeniu zostaną określone m.in. przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy od podstawowego, kwestię innego przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych czy wreszcie sytuacje, kiedy terminy wystawiania faktur są późniejsze niż określone w art. 106i ustawy.

Przedsiębiorcy będą musieli wystawiać e-faktury

Komisja Europejska opublikowała Indeks DESI, z którego wynika, że Polska zajmuje pod względem cyfryzacji 24. miejsce na 27 krajów. Za nami są tylko Bułgaria, Rumunia i Grecja. Oznacza to, że do tej pory przedsiębiorcy niechętnie stawiali na cyfrowe rozliczenia.

Tylko 44 proc. polskich obywateli osiągnęło podstawowy poziom wykorzystania usług cyfrowych. To dużo poniżej średniej UE. Po stronie przedsiębiorców wartość ta wynosi 54 proc. To także poniżej średniej unii. Z chmury i sztucznej inteligencji korzysta jedynie 15–18 proc. Delikatnie lepiej, ale też bez zachwytów jest w administracji państwowej. Mamy 22. miejsce na 27 krajów.

Przemysław Koch, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki

W portalu Money.pl czytamy, że są też kwestie cyfrowe, w których Polacy są liderami. Powyżej średniej pozycjonują Polskę systemy: Twój e-PIT, dostępność do tzw. otwartych danych udostępnianych przez administrację państwową oraz aplikacja mObywatel.

Co zmieni system e-faktur? Wprowadzenie nowych przepisów spowoduje szybsze rozliczenie podatku VAT. Zamiast dwóch miesięcy będzie to tylko 40 dni. Zmianą będzie także zdjęcie z przedsiębiorców obowiązku przechowywania faktur. Dotychczasowe prawo wymagało archiwizacji tych dokumentów przez 10 lat. Nowości to także brak konieczności przygotowywania duplikatów, możliwość wystawiania faktur korygujących i zwolnienie z obowiązku JPK FA.

Polscy przedsiębiorcy nie wykazują nadmiernego zainteresowania nowymi rozwiązaniami. Z informacji opublikowanych przez PwC wynika, że tylko ok.20 proc. właścicieli firm rozpoczęło przygotowania do nowego modelu fakturowania, a tylko część z nich będzie stosować nowe przepisy w okresie przejściowym.

RadioZET.pl/PwC/Money.pl