Zamknij

Obowiązkowa praca zdalna z powodu piątej fali. Rozporządzenie już na stronie rządu

20.01.2022 15:04
Adam Niedzielski
fot. PAP/Tomasz Gzell

Piąta fala zachorowań na koronawirusa, wywołana przez wariant Omikron, może przynieść nawet ponad 100 000 wykrywanych dziennie przypadków. Chorych i poddanych kwarantannie może być tak wiele, że rząd zamierza uprzedzić fakty i wprowadzić obowiązek pracy zdalnej, zanim Polska zostanie sparaliżowana brakiem rąk do pracy.

Lockdown nie zostanie zaostrzony, mimo że jeszcze przed końcem stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski spodziewa się przekroczenia wykrywania 50 000 zachorowań na COVID-19 dziennie. Do walki z piątą falą rząd zamierza podejść inaczej: z zapowiedzi wynika, że rozważane jest „obniżenie limitów do zera”. Oznaczałoby to, że do sklepów mogłyby wchodzić tylko osoby zaszczepione, legitymujące się paszportem covidowym.

O tym, jak poważne problemy nas czekają, informowało RCB w potajemnym ostrzeżeniu kierowanym do operatorów infrastruktury krytycznej oraz spółek Skarbu Państwa: z alertu wynika, że do pracy może nie zgłosić się 25-30 procent zatrudnionych. W skali kraju to już nawet więcej niż milion pracowników chorych na COVID-19, co może grozić na przykład problemami przy robieniu zakupów, jako że może po prostu zabraknąć kasjerów i kasjerek. Rząd nie chce, żeby taka sytuacja zdarzyła się w urzędach – stąd zamiar wprowadzenia obowiązkowej pracy zdalnej. W Rządowym Centrum Legislacji ukazał się opis projektu regulującego to rozwiązanie rozporządzenia.

Obowiązkowa praca zdalna w urzędach. Rozporządzenie już na stronach rządu

Z powodu piątej fali zachorowań urzędy mają zostać zamknięte – postanowił rząd. Doktor Marek Posobkiewicz w programie Gość Radia ZET  wskazał, że w szczycie piątej fali można spodziewać się nawet 100 000 zakażeń dziennie. Z tego powodu pracownicy administracji zostaną skierowani na obowiązkową pracę zdalną. Zapowiedź Adama Niedzielskiego jest coraz bliżej zrealizowania – na stronie RCL pokazał się opis projektowanego rozporządzenia.

Wynika z niego, że „przewiduje się modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym”.

Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami art. 3 ust. 3-8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.).

opis rozporządzenia

Obowiązek pracy zdalnej ma dotyczyć wszystkich urzędników, chociaż przewidziano wyjątki. Pracę w urzędach kontynuować będą pracownicy administracji, których działalność „jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej”.

Osoby, których obowiązek pracy zdalnej nie będzie dotyczył, wskazywane będą najprawdopodobniej przez przełożonych odpowiedzialnych za funkcjonowanie poszczególnych działów.

Jako uzasadnienie wprowadzenia rozporządzenia podano potrzebę ochrony pracowników administracji oraz obsługiwanych w urzędach obywateli przed niebezpieczeństwem zarażenia się koronawirusem.

Powyższe ma zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym, jak również kontaktów ww. osób z interesariuszami zewnętrznymi. W konsekwencji wprowadzenia tych rozwiązań ma zostać zmniejszone ryzyko powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem w ww. miejscach.

opis rozporządzenia

Dokładnej daty wprowadzenia obowiązku pracy zdalnej dla urzędników nie podano: RCL podaje, że rozporządzenie ma zostać przyjęte w pierwszym kwartale 2022 roku. Wejścia w życie należy spodziewać się w najbliższym czasie, przed spodziewanym na koniec stycznia 2022 roku gwałtownym wzrostem liczby zachorowań.

RadioZET.pl/RCL