Zamknij

Obowiązek przyjmowania gotówki. Prezydencki projekt ustawy

23.06.2021 15:33
płacenie gotówką w kasie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy o obowiązku przyjmowania gotówki przez przedsiębiorców. Nowe prawo ma zapobiegać wykluczeniu części Polaków, którzy nie chcą korzystać z płatności bezgotówkowych.

Gotówka coraz wyraźniej wypierana jest z rynku przez płatności elektroniczne. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest sam rząd, który może dokładnie śledzić przepływ pieniądza i wyłapywać anomalie. Między innymi z tego powodu powstała biała lista podatników VAT i wprowadzony został nakaz rozliczania się między podmiotami tylko poprzez zatwierdzone przez skarbówkę konta.

Fiskus zapowiedział nawet wprowadzenie nowego typu podatnika, który otrzymałby specjalne ulgi na dwóch różnych poziomach: silver oraz gold. Warunkiem preferencyjnego traktowania ma być stosowanie rozliczanie się z klientami głównie bezgotówkowo. Nie wszystkim jednak rewolucja w obiegu pieniądza się podoba: prezydent złożył do Sejmu projekt ustawy, która zobliguje przedsiębiorców do przyjmowania płatności w gotówce.

Obowiązek przyjmowania płatności gotówką. Prezydent przygotował ustawę

„Uregulowanie obowiązku akceptacji gotówki na terytorium RP w sposób możliwie najbardziej efektywny” to założenia złożonego przez prezydenta projektu ustawy. Został on przyjęty przez komisję finansów publicznych i skierowany do podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Prezydencki doradca Paweł Mucha przekazał money.pl, że jest to inicjatywa prokonsumencka.

Przedłożony projekt ustawy w istotny sposób zabezpieczy interesy osób, konsumentów posługujących się w obrocie gospodarczym, wyłącznie gotówką. Również w przyszłości, gdy obrót bezgotówkowy jeszcze bardziej zyska na popularności.

Paweł Mucha

Mucha zastrzegł jednocześnie, że projekt nie ma na celu zablokowania działania kas samoobsługowych, pojawiających się w coraz większej liczbie sieci handlowych. Związkowcy obawiają się, że odbiorą one prace sprzedawcom, a część automatów nie przyjmuje gotówki.

Projekt powstał, gdyż „kilkanaście procent dorosłych obywateli Polski nie posiada, czy to karty płatniczej, czy to innego bezgotówkowego instrumentu płatniczego”.

RadioZET.pl/money.pl