Zamknij

Nowe obostrzenia. Minister zdrowia ogłosił zmiany

19.01.2022 10:35
Ponad 30 tys. nowych zakażeń
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ponad 30 tys. nowych zakażeniach. To dane z ostatniej doby, a prognozy na kolejne tygodnie nie są optymistyczne. Jakie działania podejmie rząd?

Lockdown w łagodnej wersji nie pomógł w walce z koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę 19 stycznia 2022 roku poinformował o ponad 30 tys. nowych zakażeń.

- Ta sytuacja wymaga nowych obostrzeń – poinformował minister zdrowia. Jak dodał, w przyszłym tygodniu możemy mieć nawet ponad 50 tys. zakażeń koronawirusem dziennie.

Obowiązkowa praca zdalna

Minister zdrowia poinformował o konieczności zmniejszenia mobilności. Zgodnie z nowymi obostrzeniami, pracownicy administracji państwowej będą musieli pracować zdalnie. Polityk zalecił też pracodawcom w prywatnych firmach, by wysyłali pracowników na pracę zdalną.

„Praca zdalna tam, gdzie tylko to możliwe” – podsumował szef resortu zdrowia. Rozporządzenie w tej sprawie ma pojawić się „w najbliższych dniach”.

Niedzielski dodał też, że w parlamencie procedowana będzie ustawa umożliwiająca pracodawcom sprawdzanie certyfikatów covidowych. Szef resortu zdrowia pytany o ewentualne dalsze obostrzenia dodał, że "lockdowny znane z poprzednich fal pandemii już nie wrócą". Jak mówił, zamiast zamykania gospodarki, rząd będzie chciał skupić się na paszportach szczepionkowych, które w wielu krajach warunkują obecnie wizytę w hotelu czy w restauracji. 

Jakie obostrzenia obecnie obowiązują?

  •  Dyskoteki pozostają zamknięte
  • W hotelach i w restauracjach obowiązuje limit niezaszczepionych klientów (30 proc.)
  • Limity klientów w sklepach (1 osoba na 15 mkw)

RadioZET.pl