Zamknij

Obostrzenia wrócą? Liczba zakażeń przekroczyła 8 tys. Komentarz ministra zdrowia

27.10.2021 13:47
MZ o obostzreniach
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Liczba zakażeń w środę 27 października 2021 roku przekroczyła 8 tys. Czy pogarszająca się sytuacja epidemiczna skłoni rząd do wprowadzenia obostrzeń? Jest komentarz ministra zdrowia.

Obostrzenia wrócą? Rząd pierwotnie zakładał, że poniżej 1000 zakażeń dziennie „nie będzie mowy o restrykcjach”. Tymczasem obecnie dziennie przybywa ponad 8 razy więcej zakażeń.

Tylko 27 października 2021 roku odnotowano 8361 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 133 osoby z COVID-19. Dane epidemiczne skomentował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia na początku listopada? Minister zdrowia odpowiada

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej pytany był, czy w związku ze zwiększoną liczbą zakażeń rząd szykuje dodatkowe obostrzenia przed dniem Wszystkich Świętych.

Szef resortu zdrowia potwierdził, że cmentarze pozostaną otwarte, ale z racji możliwych tłumów w tych miejscach, zaapelował o noszenie maseczek.

Mamy realne dwa zabezpieczenia: szczepienia i maseczki. Szczepienia są skuteczne i działają, to one przyczyniają się do mniejszej liczby infekcji niż rok temu. Maseczki są kolejną ochroną, stosujmy je także na cmentarzach. To wyraz odpowiedzialności 

Adam Niedzielski

Minister pytany o liczbę zakażeń stwierdził, że najbardziej niepokojąca sytuacja występuje na Podlasiu i na Lubelszczyźnie. Wyraził jednak nadzieję, że na tym etapie „obejdzie się bez restrykcji”.

- Obostrzenia to narzędzie, które będzie wykorzystane w ostatniej kolejności – mówił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że w związku ze zwiększoną liczbą zakażeń trwają przygotowania infrastruktury szpitalnej na wypadek pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Przypomniał, że jedyną metodą walki z pandemią są szczepienia, a do tej pory 60 proc. dorosłych Polaków przyjęło pełną dawkę.

RadioZET.pl