Zamknij

Obostrzenia w wybranych powiatach. Rząd: całkowitego lockdownu nie będzie

25.08.2021 08:58
Rząd znów podzieli Polskę na strefy
fot. Mateusz Grochocki/East News

Obostrzenia dla biznesu, maseczki na ulicach i limity klientów? Jeśli obostrzenia wrócą, to tylko w wybranych regionach kraju – potwierdził rząd.

Lockdown uderzy tam, gdzie zaszczepionych jest najmniej – potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. W najmniej wyszczepionych regionach wzrost liczby zakażeń jesienią jest najbardziej prawdopodobny, stąd potrzeba ponownego wprowadzenia lokalnych obostrzeń.

Jak mówił w wywiadzie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, zróżnicowane wprowadzenie obostrzeń covidowych na poziomie powiatów to „bardzo rozsądne rozwiązanie”.

Lockdown w wybranych powiatach. Oto najsłabiej wyszczepione regiony

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił podczas konferencji prasowej, że powrót do podziału Polski na strefy jest jedną z możliwych reakcji rządu na czwartą falę pandemii koronawirusa.

Szef resortu zaznaczył, że strefa żółta będzie tam, gdzie liczba dziennych przypadków zachorowań na 10 tys. mieszkańców mieści się w granicach od 6 do 12. Powyżej tej liczby w strefach czerwonych obostrzenia będą surowsze.

Lepiej, żeby były obostrzenia regionalne, niż miałyby dotyczyć całych województw czy całego kraju. Będą one zapewne wprowadzane wtedy, kiedy będzie taka dla danej lokalizacji rekomendacja

dr Michał Sutkowski

O przybierające na sile czwartej fali mówił także w Polskim Radiu szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk zapewnił, że rząd przygotował różne scenariusze.

Rozważamy scenariusze związane z reagowaniem w ujęciu powiatowym. To znaczy wprowadzanie różnego rodzaju rozwiązań mających na celu ochronę zdrowia w podziale na powiaty w zależności o liczby zachorowań i poziomu zaszczepienia w poszczególnych powiatach 

Michał Dworczyk

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że najsłabiej wyszczepione są poszczególne regiony na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.

Najmniej zaszczepionych jest w gminie Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim (19,5 proc.). Kolejna od końca jest gmina Jeżowe w powiecie niżańskim w woj. podkarpackim (20,7 proc.), podobnie jak gmina Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim. Nieco ponad 21 proc. wyszczepionych jest w gminie Bojanów w powiecie stalowowolskim na Podkarpaciu i gminie Cmolasw powiecie kolbuszowskim także na Podkarpaciu.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl