Zamknij

Obostrzenia w święta. Premier zapowiedział zaostrzenie restrykcji

06.12.2021 12:28
Morawiecki o nowych obostrzeniach
fot. Mateusz Grochocki/East News

- Niebawem przedstawimy plan kolejnych restrykcji, które wprowadzimy przed Bożym Narodzeniem – zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Lockdown w teorii dotyczy dziś wyłącznie niezaszczepionych. W praktyce jednak – jak skarżą się przedsiębiorcy – przestrzeganie restrykcji jest nie lada wyzwaniem, gdyż kwestia weryfikacji szczepień wciąż jest nierozwiązana.

Od 1 do 17 grudnia 2021 roku obowiązywać będą surowsze limity klientów w sklepach, kościołach, na siłowniach, w instytucjach kultury, placówkach sportowych, w hotelach i w restauracjach. To jednak nie koniec zmian. W tym tygodniu rząd ma ogłosić kolejne decyzje.

Jakie obostrzenia przed świętami? Morawiecki: będą kolejne decyzje

- Pierwszy zestaw wzmocnienia obostrzeń już został przedstawiony i obowiązuje od 1 grudnia. Drugi zestaw przedstawimy jutro lub pojutrze (7 lub 8 grudnia – przyp.red). Obostrzenia te będą odpowiedzią na nową mutację koronawirusa – powiedział podczas konferencji prasowej szef rządu.

Premier zaapelował do Polaków, by jak najliczniej szczepili się. Zasugerował także wprowadzenie obowiązku szczepień w niektórych grupach zawodowych.

- Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązkowości szczepień w niektórych zawodach. Będziemy dyskutować o wzmocnieniu restrykcji dla niezaszczepionych w niektórych miejscach – dodał Mateusz Morawiecki.

Na jakie restrykcje dziś "narażeni" są niezaszczepieni? W rozporządzeniu, które weszło w życie 1 grudnia 2021 roku mowa jedynie o limitach klientów w miejscach tj. restauracje, czy hotele.  Polska na tle innych krajów Europy, w których obowiązują certyfikaty covidowe warunkujące możliwość skorzystania z usług przedsiębiorców, prowadzi wyjątkowo łagodną politykę w walce z koronawirusem.

Polityka ta uderza nie tyle w niezaszczepionych, co w przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób mieliby przestrzegać wyznaczonych limitów klientów.  Jak podkreślają hotelarze i restauratorzy, ma mają oni bowiem uprawień do weryfikacji szczepień klientów.

RadioZET.pl