Zamknij

Nowe obostrzenia? Jest decyzja resortu zdrowia

05.01.2022 11:50
Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 5 stycznia 2022 roku poinformował o rządowych planach walki z pandemią. Czy będą nowe obostrzenia?

Lockdown powróci? Polska jako jeden z nielicznych krajów Europy ogranicza restrykcje do limitu klientów i zamknięcia dyskotek. Tymczasem sytuacja epidemiczna nie poprawia się.  Tylko 5 stycznia 2022 roku odnotowano ponad 17 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił dalszy plan działania. Z jakimi obostrzeniami będą musieli zmierzyć się przedsiębiorcy?

Nowe obostrzenia? Niedzielski: niewykluczone

Obecnie obowiązujące obostrzenia dotyczą edukacji (nauka zdalna), limitów klientów m.in. w restauracjach czy w hotelach, a także dyskotek, które pozostaną zamknięte do końca stycznia 2022 roku.

Od kilku dni obserwujemy niepokojący trend wzrostu zakażeń. Dziś mamy o ponad 10 procent więcej zakażeń niż tydzień temu. To sytuacja, która budzi ogromny niepokój. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to efekt świąt czy nowy wariant koronawirusa, Omikron, rozprzestrzenia się szybciej 

Adam Niedzielski

- Liczymy, że to przejściowy trend. Wykonujemy też więcej testów, stąd większa liczba zakażeń – tłumaczył Niedzielski.

Czy w związku z taką prognozą można spodziewać się zaostrzenia restrykcji?

Minister zdrowia przypomniał, że mamy do czynienia z "anomalią poświąteczną". - Jeśli będziemy mieli dane świadczące o tym, że to wzrost liczby zakażeń to stały trend, wówczas pomyślimy o nowych obostrzeniach. Jeśli dojdzie do zaostrzenia obostrzeń, to nie będziemy dzielić Polski na strefy. Będziemy szli w kierunku restrykcji ogólnokrajowych – mówił Niedzielski.

RadioZET.pl