Zamknij

Emerytury w strefach żółtych i czerwonych. Prezes ZUS wyjaśnia

08.10.2020 20:37
Obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej. Co z dostarczeniem emerytur?
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy emerytury będą bez przeszkód dostarczane w strefach żółtych i czerwonych? Wątpliwości w tej sprawie rozwiała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z Money.pl.

Strefa żółta podczas pandemii koronawirusa od soboty 10 października będzie obowiązywać na terenie całej Polski. To oznacza nowe obostrzenia, w tym powrót do obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych (nie tylko w transporcie czy na zakupach). 

Dodatkowo utrzymane są strefy czerwone, w których obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne obostrzenia. Od soboty 10 października w strefie czerwonej znajdą się 32 powiaty i 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. Jak wygląda praca Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podczas nowych obostrzeń?

Emerytury w strefie żółtej i czerwonej. Prezes ZUS komentuje

Prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z portalem Money.pl podkreśliła, że coraz więcej usług ZUS-u można wykonać telefonicznie lub przez internet.

Zobacz także

- Jest dostęp do swojej sytuacji, stanie konta i świadczeń poprzez centrum obsługi telefonicznych. Wprowadziliśmy możliwość umawiania się na wizyty przez Platformę Usług Elektronicznych. Pracujemy nad wideo wizytami online - powiedziała.

Jej zdaniem ZUS ma "znakomitych konsultantów w centrach obsługi telefonicznej". - Potwierdza to tysiące osób, którzy z nich korzystają. W przypadku seniorów jest to najczęściej informacja, czy jest już przeliczone świadczenie - to się dzieje najczęściej raz do roku - wyjaśniła prof. Uścińska.

Zobacz także

Prezes ZUS została zapytana co z emeryturami, które co miesiąc są dostarczane do seniorów w gotówce przez listonosza. Nie potwierdziła, że z powodu strefy żółtej w całej Polsce są możliwe jakieś specjalne zmiany.

- Planujemy dalej zachęcać do odbierania świadczeń na rachunek bankowy, a nie w gotówce, na przykład za pośrednictwem listonosza - powiedziała Uścińska. Poinformowała, że wciąż około 27 proc. emerytów pobiera swoje świadczenia w gotówce.

RadioZET.pl/Money.pl