Zamknij

Obostrzenia w restauracjach? Przedsiębiorcy chcą wytycznych od rządu

05.08.2021 21:35
Obostrzenia w restauracjach. Przedsiębiorcy chcą wytycznych
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Restauratorzy boją się, że rząd znów zdecyduje o zamrożeniu gastronomii z dnia na dzień. Przedsiębiorcy już teraz chcą od rządu jasnych wytycznych, którymi będą mogli się kierować od września.

Lockdown nauczył przedsiębiorców elastyczności i sprawnego reagowania na niejednokrotnie szybkie, nie zawsze uzasadnione decyzje rządu. Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej w obawie  przed kolejną falą pandemii i obostrzeniami wprowadzanymi bez uprzedzenia zwróciła się z prośbą do rządu o stworzenie wytycznych dla restauratorów.

Przedsiębiorcy liczą na przygotowany przez rząd z odpowiednim wyprzedzeniem zbiór zaleceń i rekomendacji, którymi lokalne gastronomiczne mogłyby kierować się po wakacjach.

Obostrzenia w restauracjach. Przedsiębiorcy chcą wytycznych od rządu  

Ministerstwo Zdrowia już szykuje się na jesienną, czwartą falę pandemii. Szef resortu Adam Niedzielski zapowiedział, że obostrzenia pojawią się tam, gdzie liczba zaszczepionych jest najmniejsza. Dodał też, że lockdownu nie będzie, jeśli dzienna liczba zakażeń nie przekroczy 1000.

Z przytoczonych przez resort danych wynika, że regiony, w których liczba zaszczepionych jest najmniejsza to: Podkarpacie, Podlasie, Lubelszczyzna, Warmia i Mazury. Tam obostrzenia pojawiłyby się najszybciej.

Gastronomia, która ma za sobą 9-miesięczny lockdown, oczekuje już teraz gotowych wytycznych od rządu. Branża obawia się obostrzeń, które podczas poprzednich lockdownów niemalże z dnia na dzień paraliżowały ten sektor gospodarki. Restauratorzy zrzeszeni w IGGP zaapelowali  do rządu o stworzenie „Wytycznych dla Restauratorów”.

Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, na jakich zasadach będą mogli po wakacjach prowadzić wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne, lokale i ogródki sezonowe, bary, puby, lokale fast-food, kawiarnie, restauracje z obsługą kelnerską, w tym restauracje hotelowe, sale weselne, sale bankietowe, kluby, dyskoteki czy firmy cateringowe i stołówki.

IGGP działając w imieniu wszystkich przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez trwający 9 miesięcy lockdown, zwraca się petycją o aktywną pomoc gastronomii w przygotowaniu lokalnych przedsiębiorców gastronomicznych do niechybnie zbliżającej się czwartej fali epidemii 

IGGP

Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził, że politycy już opracowują sektorowy plan obostrzeń. Niewykluczone zatem, że podobnie jak przy poprzednich lockdownach, rząd zacznie od wprowadzanie ograniczeń w gastronomii. Jedynym sposobem na uniknięcie lockdownu jest budowanie zbiorowej odporności, do której wciąż nam daleko. Zgodnie z danymi z 5 sierpnia 2021 roku do tej pory zaszczepiło się w pełni 17,6 mln Polaków.

RadioZET.pl