Zamknij

Obostrzenia w ogniu krytyki. „Rząd przerzuca odpowiedzialność na przedsiębiorców”

08.12.2021 18:18
Rzecznik MŚP o obostrzeniach
fot. Pawel Murzyn/East News

Nowe restrykcje to nowe obowiązki dla przedsiębiorców, którzy pod groźbą kary muszą trzymać się limitów. Zdaniem Rzecznika MŚP, który staje w obronie biznesu, rząd przerzucił na prowadzących działalność odpowiedzialność za walkę z COVID-19.

Lockdown w nowym wydaniu obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku i nic nie wskazuje na to, by szybko się skończył. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z nowymi limitami klientów, które ponownie zmienią się 15 grudnia 2021 roku. Właściciele dyskotek i klubów nocnych ponownie zaś muszą zamknąć lokale.

Po ogłoszeniu przez rząd nowych restrykcji głos zabrał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego zdaniem rząd przerzucił na przedsiębiorców odpowiedzialność za sytuację epidemiczną.

Rzecznik MŚP krytykuje rząd za obostrzenia

50 proc. obłożenia, a po 15 grudnia 2021 roku tylko 30 proc. Tyle miejsca w restauracjach i hotelach mogą zajmować niezaszczepieni. Przedsiębiorcy zostali obłożeni nowymi restrykcjami i to na ich barkach spoczywać będzie weryfikacja szczepień.

Rząd zapowiedział podczas ostatniej konferencji prasowej, że nie odpuści prowadzącym działalność. Kontroli Inspekcji Sanitarnej i policjantów będzie więcej, a w razie przekroczenia wskazanych limitów, usługodawcy grozić będą mandaty.

Zdaniem Rzecznika MŚP Adama Abramowicza rząd scedował odpowiedzialność za pandemię na przedsiębiorców.  

Rząd nakazujący usługodawcom weryfikację szczepień przy zmniejszonych limitach dla niezaszczepionych przerzuca na przedsiębiorców odpowiedzialność za prowadzenie polityki zdrowotnej państwa. Robi to nie zapewniając podstawy prawnej do takich działań. Nie usłyszeliśmy propozycji odszkodowań dla branży całkowicie zamkniętej takiej jak dyskoteki i kluby

Rzecznik MŚP

Zdaniem Abramowicza właściciele dyskotek i klubów nocnych, którzy od 15 grudnia (z wyłączeniem nocy sylwestrowej) będą musieli zawiesić biznes, powinni otrzymać rekompensaty.

„Nie można komuś po prostu zamknąć biznesu i pozostawić samemu sobie z problemem regulowania kosztów stałych. Przypominam, że rząd w dalszym ciągu nie wypłacił zaległych rekompensat kilku branżom za ostatnie dwa miesiące poprzednio wprowadzonych obostrzeń co w świetle obciążenia ich teraz dodatkowymi kosztami weryfikacji paszportów covidowych i prawdopodobnym spadkiem obrotów grozi bankructwem wielu firmom” – podsumował rzecznik.

RadioZET.pl