Zamknij

Obostrzenia w handlu na Wielkanoc. Piotr Müller zdradził plany rządu

15.03.2021 09:34
Piotr Muller
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER/East News

Mieszkańcy czterech województw przed świętami wielkanocnymi nie zrobią już zakupów w sklepach w galeriach handlowych. Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził, jakie obostrzenia szykowane są dla pozostałej części Polski.

Lockdown czeka zaostrzenie ze względu na coraz groźniejszą trzecią falę pandemii. Już kilkanaście rejonów Polski znalazło się w strefie czarnej i spełnia warunki, jakie były niezbędne do wprowadzenia narodowej kwarantanny.

Ostrzejsze restrykcje, polegające między innymi na zamknięciu sklepów w galeriach handlowych, obowiązują w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Zagrożonych regionalnym lockdownem jest już kilka następnych, a Piotr Müller zdradził, jakie plany dotyczące obostrzeń ma rząd na okres przedświąteczny.

Rząd zamknie sklepy na Wielkanoc? Piotr Müller o planowanych obostrzeniach

Trzecia fala pandemii jest silniejsza i groźniejsza od poprzednich. Rząd uruchomił szpitale tymczasowe, które do tej pory trzymane były w odwodzie, a nawet wstrzymał zabiegi planowe, żeby skierować cały personel medyczny do walki z koronawirusem.

Jednocześnie realizowana jest strategia „mniej lockdownu, więcej ryzyka”: coraz większa liczba ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych przekonała rząd do ostrożniejszego szafowania obostrzeniami. Zbliża się jednak moment, w którym unikanie ostrych restrykcji nie będzie już możliwe.

O możliwości wprowadzanie ogólnopolskiego lockdownu mówił już minister zdrowia Adam Niedzielski. Piotr Müller, rzecznik rządu, uzupełnił tę wypowiedź, zdradzając plany świątecznych obostrzeń dotyczących handlu.

Jedyne, co widzimy, to obostrzenia regionalne dotyczące galerii handlowych. To, co jest brane pod uwagę, to decyzje co do innych regionów na podobnym poziomie. Większych obostrzeń niż te, które są w regionach najbardziej dotkniętych zachorowaniami, nie planujemy.

Piotr Müller

Müller uściślił, że rząd chciałby zostać przy wariancie regionalnym obostrzeń, ale ze względu na niemożliwość przewidzenia, jak dokładnie przebiegać będzie epidemia, gwarancji na to dać nie może.

Decyzje o ewentualnym zaostrzaniu lockdownu w kolejnych województwach mają być podejmowane przez rząd w tygodniowych interwałach. Kulminacja trzeciej fali ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia 2021, później liczba zachorowań ma się zmniejszać, a wraz z nią odchodzić stopniowo restrykcje.

RadioZET.pl/tvp.info