Zamknij

Obostrzenia w czerwonej strefie. Jak będą pracować sklepy?

16.10.2020 09:25
Obostrzenia w czerwonej strefie. Jak będą pracować sklepy?
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Sklepy w strefach czerwonych będą objęte obostrzeniami podobnymi do tych z wiosennego lockdownu - podał rzecznik rządu Piotr Müller. Doprecyzowano w ten sposób nowe restrykcje, które będą obowiązywać od 17 października.

Nowe obostrzenia w handlu w czwartek ogłosił premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Strefa czerwona została poszerzona do 152 powiatów, obejmująca prawie połowę Polski i największe miasta. Jest to spowodowane gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. Tylko w czwartek potwierdzono laboratoryjnie 8099 nowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2 i 91 zgonów (w tym osoby z "chorobami współistniejącymi"). 

Jeszcze wczoraj podawano, że w sklepach na terenie strefy czerwonej od soboty będzie mogło przebywać do pięciu osób na jedną kasę. Jednak dzień później rząd doprecyzował te zapisy. Co się zmieniło w zakresie działalności handlowej?

Strefy czerwone. Nowe ograniczenia w sklepach

"Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione (podobnie jak wiosną) od powierzchni" - napisał w piątek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych obowiązywać będzie limit 5 osób na kasę, w sklepów powyżej 100 mkw. - 1 osoba na 15 mkw.

Zobacz także

Warto przypomnieć, że od czwartku w całej Polsce obowiązują godziny dla seniorów. Od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 sklepy spożywcze, markety, apteki czy placówki poczty powinny udostępnić swoje usługi tylko dla osób powyżej 60. roku życia. Godziny dla seniorów nie obowiązują w weekendy oraz w galeriach handlowych. 

W sklepach, podobnie jak w innych miejscach, obowiązuje również nakaz zasłaniania nosa i ust. Policja i inne służby zapowiedziały kontrole tego przestrzegania przepisu oraz nakładanie mandatów w wysokości 500 zł, jeśli ktoś nie nosi maseczki czy przyłbicy. 

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił na czwartkowej konferencji prasowej, że w odniesieniu do branż najbardziej dotkniętych ostatnimi obostrzeniami będą prowadzone działania mające na celu ich wsparcie.

- Wśród tych, które od tego momentu będą w trudniejszym położeniu niż inne, jak np. turystyczna, restauracyjna, gastronomiczna - będziemy z tymi branżami dyskutować, w jaki sposób w najbliższych kilku miesiącach - do czasu lekarstwa czy szczepionki - przetrwać w najlepszym możliwym kształcie dla gospodarki - powiedział.

RadioZET.pl/PAP