Zamknij

Obostrzenia po majówce. Rząd zadeklarował, że zniesie restrykcje

26.04.2021 14:03
Gowin i Niedzielski o odrażaniu gospodarki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Otwarte sklepy, ogródki piwne i hotele? Niewykluczone, że rząd poluzuje obostrzenia i pozwoli Polakom odpocząć od lockdownu po majówce.

Lockdown po majówce będzie mniej uciążliwy? Rząd szykuje duże zmiany w obostrzeniach, na czym zyskają handel, gastronomia i hotelarstwo.

Taką deklarację 26 kwietnia miał złożyć wicepremier Jarosław Gowin. Zielone światło dał także minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia po majówce. Rząd szykuje duże zmiany

- Niebawem będziemy mogli rozpocząć szybkie odmrażanie gospodarki – miał zadeklarować cytowany przez Business Insider wicepremier Jarosław Gowin tuż po zakończeniu spotkania z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości.

Co udało się ustalić w trakcie tego spotkania i od jakich branż zacznie się odmrażanie gospodarki? Serwis donosi, że minister rozwoju, pracy i technologii miał zaproponować odmrożenie gastronomii, handlu i hotelarstwa.

Niewykluczone, że od 4 maja niedostępne dziś dla turystów hotele będą mogły wznowić działalność w reżimie sanitarnym. Nieoficjalnie wiadomo, że maksymalne obłożenie ma wynieść 50 proc. miejsc hotelowych. Gowin miał także zaproponować luzowanie restrykcji w sektorze handlowym. Przynajmniej do końca majówki w całym kraju zamknięte są galerie handlowe (z wyłączaniem m.in. sklepów spożywczych i aptek), a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.  

Podczas spotkania z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości miała także pojawić się propozycja otwarcia ogródków gastronomicznych. Reprezentanci branży wielokrotnie apelowali do rządu, by umożliwił im pracę na świeżym powietrzu. Przedsiębiorcy zapewniali, że są w stanie w bezpieczny sposób prowadzić ogródki gastronomiczne.

Czy rząd poprze tak śmiały ruch w luzowaniu obostrzeń? Zielone światło podczas konferencji prasowej w Nałęczowie dał minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytany właśnie o możliwość otwarcia ogródków piwnych mówił, że „niebawem wrócimy do wielu usług, za którymi się stęskniliśmy”.

Przygotowujemy harmonogram otwierania gospodarki w maju. Plan zostanie zaprezentowany w najbliższych dniach. W tym właśnie miesiącu wrócą usługi, za którymi już się stęskniliśmy.  Do normalnego funkcjonowania wróci wiele sektorów 

Adam Niedzielski

Szczegóły najprawdopodobniej ujrzą światło dzienne podczas konferencji prasowej w środę 28 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że majówkę spędzimy w domach, ale od 4 maja odetchniemy z ulgą. Rząd może zdecydować się wówczas na luzowanie restrykcji w handlu, gastronomii i hotelarstwie. Branże, które na odmrożenie będą musiały poczekać nieco dłużej to niezmiennie sektor fitness, rozrywka, branża targowa i weselna.

RadioZET.pl/Business Insider