Zamknij

Zmiany w obostrzeniach od 8 maja. Rząd opublikował rozporządzenie

07.05.2021 08:08
Obostrzenia od 8 maja 2021: hotele, restauracje. Rozporządzenie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

W czwartek (6 maja 2021) późnym wieczorem rząd opublikował treść rozporządzenia, na podstawie którego w najbliższych dniach ma nastąpić luzowanie obostrzeń. Sprawdzamy, co zostało zapisane w dokumencie

Lockdown doprowadził do gigantycznych strat w gospodarce. Sektory, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii to m.in. gastronomia i hotelarstwo. Właściciele firm w tych branżach mogą odetchnąć z ulgą. Już po konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie restauracji, klienci zarezerwowali wszystkie stoliki.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ukazało się w czwartek (6 maja 2021) w Dzienniku Ustaw.

Obostrzenia od 8 maja. WYKAZ ZMIAN

W rządowym rozporządzeniu został uwzględniony szereg zmian dotyczących biznesu:

  • Od 8 maja do 5 czerwca: przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi. “Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej”.
  • Do 14 maja: posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju i to tylko tym, którzy spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę. Lokale gastronomiczne do 14 maja będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.
  • Od 15 maja do 28 maja: restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Będzie też to dotyczyło sprzedaży na stacjach paliw. Przewidziano, że co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
  • Od 29 maja do 5 czerwca: dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie obsługę kelnerską. W lokalu klienci będą mogli zajmować co drugi stolik; odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
  • Do 5 czerwca: w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Dodano, że na terenie obiektów handlowych obsługa ma dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.
  • Do dnia 5 czerwca: nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów  w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba będzie też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
  • Do dnia 5 czerwca: prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie, dezynfekcji statku powietrznego raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami, lub po każdym locie z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną. Dezynfekcji statku powietrznego trzeba też będzie dokonywać każdorazowo po locie z pasażerami trwającym co najmniej 6 godzin.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 maja 2021 r.

RadioZET.pl/PAP