Zamknij

Twardy lockdown od 27 marca. Co się zmieni?

25.03.2021 11:34
Nowe obostrzenia. Od kiedy
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/east news

Zakażeń koronawirusem przybywa, przez co rząd zdecydował się zaostrzyć obowiązujące restrykcje. O nowym lockdownie poinformował premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Lockdown w już ostrzejszym wydaniu, który obowiązuje od 20 marca, przewiduje zamknięcie wielu branż.

Gastronomia, handel w galeriach, kultura, sport i rozrywka to sektory, które już są zamrożone. 27 marca dołączą do nich kolejne.

Rekordy zakażeń i nowe obostrzenia

Obostrzenia są konieczne, obejmą one okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach”.  Tymi słowami premier Mateusz Morawiecki zapowiadał dzisiejszą konferencję (czwartek 25 marca).

Dzień wcześniej w środę 24 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 30 tys. nowych zakażeniach. Zmarło też 575 chorych pacjentów. 25 marca resort poinformował o rekordowych 34 tys. nowych przypadków.  Łącznie od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych COVID-19. Dla ponad 50,3 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.

Szef rządu podkreślał w ostatnich dniach, że aby zdusić trzecią falę pandemii w najbliższym czasie będą "wdrażane kolejne obostrzenia, kolejne rygory, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie - tydzień przed świętami i tydzień po świętach". Na jakie restrykcje ostatecznie zdecydował się rząd?

Handel i usługi do zamknięcia

Już surowy lockdown nie pozostawia rządowi dużego pola do dalszych obostrzeń. Spełnia się czarny scenariusz dotyczący całkowitego zamknięcia gospodarki i powrotu co tego, z czym mieliśmy do czynienia wiosną minionego roku.

Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam wielkiego marginesu swobody. Konieczne są trudne decyzje i nowe obostrzenia. Ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne. Ludzie muszą to zrozumieć. Za kilka tygodni dzięki nim będziemy już w lepszej sytuacji

Mateusz Morawiecki

Od najbliższej soboty 27 marca na dwa tygodnie wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia.

  • Handel: sklepy wielkopowierzchniowe pow. 2 tys. mkw zostaną zamknięte. Mowa o sklepach budowlanych i meblowych 
  • W placówkach handlowych i usługowych zaostrzony będzie limit osób: 1 osoba na 20 mkw 
  • Obiekty sportowe tylko dla przedstawicieli sportu zawodowego
  • Usługi: do 9 kwietnia zamknięte będą m.in.  salony kosmetyczne i fryzjerskie

RadioZET.pl