Zamknij

Nowe obostrzenia od 27 lutego [LISTA]

24.02.2021 15:29
Lockdown. Nowe obostrzenia
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Lockdown trwa już prawie rok. Część sektorów gospodarki jest stale zamknięta, okresowo otwierane są wybrane branże usługowe. Warunkowe odmrożenie przez rząd kilku sektorów będzie obowiązywało jeszcze tylko kilka dni. Sprawdzamy co zmieni się od 27 lutego.

Lockdown i wiążące się z nim zaostrzenie obostrzeń, zależy m.in. od liczby zakażeń wirusem COVID-19. Ministerstwo Zdrowia podało w środę (24 lutego) najnowsze statystyki, które poświadczają wzrost zachorowalności w Polsce. Oznacza to wprowadzenie kolejnych restrykcji, które potrwają do 14 marca.

Wzrost liczby infekcji wiąże się z kolejnym zaostrzeniem obostrzeń. Nowe regulacje dotyczą regionalizacji restrykcji, częściowego zamknięcia granic, stoków i hoteli. Rząd wprowadza także zmiany dotyczące noszenia maseczek.

Lockdown. Lista obostrzeń od 27 lutego

Obostrzenia. Obowiązkowe maseczki

Zaczyna obowiązywać zakaz używania przyłbic, chust i szalików jako zamienników maseczek. Standardową ochroną przed zakażeniem będą maski. Przyłbice czy inne elementy mogą funkcjonować jako dodatkowe zabezpieczenie. Rząd rekomenduje używanie maseczek chirurgicznych.

Obostrzenia. Regionalizacja

Zaostrzenie obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim. W tym regionie zostają cofnięte wprowadzone 12 lutego luzowania. Nauka w klasach 1-3 będzie prowadzona zdalnie. Zamknięte zostaną galerie, muzea, kina. Również hotele, baseny i korty nie będą dostępne.

Obostrzenia. Baseny, aquaparki

Baseny pozostają otwarte na terenie wszystkich województw poza regionem warmińsko-mazurskim. Aquaparki pozostają zamknięte na terenie całej Polski.

Obostrzenia. Kina, teatry, filharmonie

Poza Warmią i Mazurami obiekty kultury pozostają otwarte przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego. Podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji.

Obostrzenia. Boiska zewnętrzne, korty

Rząd przedłużył możliwość korzystania z boisk, kortów oraz otwartych siłowni przez kolejne 2 tygodnie. Z tej możliwości nie mogą skorzystać mieszkańcy regionu warmińsko-mazurskiego.

Obostrzenia. Zamknięcie granic

Rząd wprowadza ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji. Zostaje wprowadzona obowiązkowa kwarantanna dla osób, które nie mają negatywnego testu zrobionego w ciągu 48h przed przekroczeniem granicy.

Obostrzenia. Stoki narciarskie

Stoki i wyciągi narciarskie pozostają otwarte.

Obostrzenia. Hotele i pensjonaty

Hotele i pensjonaty muszą ponownie zamknąć działalność na terenie Warmii i Mazur. W pozostałych częściach kraju obowiązuje reżim sanitarny (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).

Obostrzenia. Restauracje i kawiarnie

Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie jedynie w opcjach "na wynos" lub "w dowozie". Restrykcje obowiązują na terenie całego kraju.

Lockdown. Poszkodowane branże

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców informuje, że najsilniej pandemią zostały dotknięte branże: fitness, gastronomiczna i weselna. Wśród dotkliwie pokrzywdzonych lockdownem są również sklepiki szkolne.

Rzecznik MŚP chce, aby w tarczy antykryzysowej dla firm zostały wprowadzone zmiany. Interweniuje do rządu o przyznawanie subwencji na podstawie strat poniesionych przez firmę, a nie wyróżnionego kodu PKD.

RadioZET.pl