Zamknij

Obostrzenia od 27 lutego. Publikujemy rządowe rozporządzenie

26.02.2021 18:59
Rozporządzenie rządu - obostrzenia od 27 lutego
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Nie tuż przed północą, a około godziny 18 na dzień przed wprowadzeniem obostrzeń pojawiło się rządowe rozporządzenie w tej sprawie.

Lockdown w pełnym wydaniu wraca na Warmię i Mazury, inne regiony mogą cieszyć się otwartymi galeriami handlowymi i hotelami.

Załączamy rządowe rozporządzenie i wyjaśniamy, co zmieni się 27 lutego.

Obostrzenia od 27 lutego 2021 roku

Do 14 marca 2021 roku zakazuje się prowadzenia dyskotek i klubów nocnych,  aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Korzystać z siłowni mogą w ramach wyjątku członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

Kasyna mogą być otwarte, ale w reżimie sanitarnym. Może w nich przebywać 1 osoba na 15 mkw przy zachowaniu odległości 1,5 metra. „Prowadzenie działalności jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby klienci nie spożywali napojów lub posiłków” – czytamy w rozporządzeniu.

Otwarte pozostają też galerie handlowe, stoki narciarskie, kina i teatry, ale w reżimie sanitarnym. Nadal działać mogą hotele, pod warunkiem, że  zarezerwowanych będzie maksymalnie 50 proc. pokoi. Punkty gastronomiczne mogą działać tylko na wynos.

Ruszają też turnusy rehabilitacyjne, jednak warunkiem rozpoczęcia zabiegów jest przedstawienie negatywnego testu na Covid-19.

Zniesiono możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych niż maseczki środków ochrony (przyłbice, części odzieży).

Jakie obostrzenia na Warmii i Mazurach?

„Obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest obszar województwa warmińsko-mazurskiego”- czytamy w rozporządzeniu. Od 27 lutego do 14 marca zakazuje się prowadzenia:

  • basenów
  • działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej
  • usług hotelarskich dla turystów
  • kin, teatrów, muzeów
  • galerii handlowych z wyjątkami (niżej opisanymi)

W galeriach handlowych na Warmii i Mazurach ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności i artykułów pierwszej potrzeby. W centrach tych nadal działać mogą drogerie i apteki, a także kioski. Zabrania się też działalności na wyspach handlowych, zaś usługi wciąż są dozwolone.

Proces legislacyjny (aktualizacja): dokument opublikowany w Dzienniku Ustaw.

RadioZET.pl