Zamknij

Rząd ogłosi nowe decyzje w sprawie obostrzeń. Co może się zmienić?

05.03.2021 07:51
Piotr Muller o nowych obostrzeniach
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Będą kolejne obostrzenia, ale nie w najbliższych dniach. Rząd wziął sobie do serca krytykę dotyczącą zmiany przepisów „za pięć dwunasta” i już z tygodniowym wyprzedzeniem ogłosi, jakie obostrzenia obowiązywały będą najpewniej od 14 marca.

Nowe obostrzenia wejdą w życie najprawdopodobniej w kolejnym tygodniu. Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Radiem ZET zapewnił, że w najbliższy weekend nic pod względem lockdownu się nie zmieni.

W piątek 5 marca jeszcze przed południem Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma omówić kwestię sytuacji epidemicznej w Polsce i ogłosić decyzje w sprawie dalszych obostrzeń.

Nowe obostrzenia. Od kiedy? Co może się zmienić?

Niewykluczone, że zgodnie z dotychczasowym, dwutygodniowym cyklem zmian, nowe przepisy mogą wejść w życie 14 marca. Rzecznik rządu zapewnił, że w najbliższy weekend 5 marca obostrzenia pozostaną bez zmian.

Co może się zmienić? Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu nie zdradził zbyt wielu szczegółów.

Będziemy omawiać aktualną sytuację, i być może już w piątek będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia

Piotr Müller

Polityk wskazał, że rząd będzie trzymał się strategii regionalizacji obostrzeń i „docelowo przejdzie na tygodniowy, a nie dwutygodniowy system raportowania”. Przedstawiciel rządu zapewnił też, że nie będzie wprowadzał zmian z dnia na dzień. Przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejne decyzje „z pewnym wyprzedzeniem”.

Obostrzenia dziś i po 14 marca

Obowiązujące restrykcje, w myśl rozporządzenia, obowiązywać będą do 14 marca. Zgodnie z aktem, w całej Polsce zakazuje się prowadzenia dyskotek i klubów nocnych,  aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Korzystać z siłowni mogą w ramach wyjątku członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

Kasyna mogą być otwarte, ale w reżimie sanitarnym. Może w nich przebywać 1 osoba na 15 mkw przy zachowaniu odległości 1,5 metra. „Prowadzenie działalności jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby klienci nie spożywali napojów lub posiłków” – czytamy w rozporządzeniu. Otwarte pozostają też galerie handlowe, stoki narciarskie, kina i teatry, ale w reżimie sanitarnym. Nadal działać mogą hotele, pod warunkiem, że  zarezerwowanych będzie maksymalnie 50 proc. pokoi. Punkty gastronomiczne mogą działać tylko na wynos. Zniesiono możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych niż maseczki środków ochrony (przyłbice, części odzieży).

Dodatkowe restrykcje wprowadzono na razie jedynie na Warmii i Mazurach. Tam hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały zamknięte, a dzieci z klas I-III powróciły do zdalnej nauki.

Niewykluczone, że za tydzień do listy regionów z ostrzejszymi restrykcjami dołączą nie całe województwa, a poszczególne powiaty z największym dobowym przyrostem zakażeń. Rzecznik rządu w rozmowie z Radiem ZET zdradził, że rząd rozważa scenariusz bardziej szczegółowej regionalizacji obostrzeń.

 

RadioZET.pl/PAP