Zamknij

Luzowanie obostrzeń już od soboty 1 maja. Jest rozporządzenie

30.04.2021 09:28
Rozporządzenie ws. obostrzeń
fot. Mateusz Grochocki/East News

Maj upłynie pod znakiem luzowania obostrzeń. Co dokładnie zmieni się 1 maja? Prześledziliśmy rządowe rozporządzenie.

Lockdown dobiega końca. W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowela rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jakie zmiany zawiera dokument? Pierwsze restrykcje zostaną zdjęte już w sobotę 1 maja.

Obostrzenia od 1 maja. WYKAZ ZMIAN

W Dzienniku Ustaw ukazało rozporządzenie Rady Ministrów, które przewiduje stopniowe znoszenie obostrzeń w maju. O luzowaniu restrykcji i odważnym kroku w otwieraniu gospodarki w środę 28 kwietnia podczas konferencji prasowej mówił premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jakie zmiany dotyczące biznesu znalazły się w rozporządzeniu?

§9, który mówi o zakazie prowadzenia określonych działalności, przed długie miesiące dla niektórych branż nie zmieniał się, został zmodyfikowany.

Od 1 maja będzie możliwa aktywność sportowa na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Jak czytamy w rozporządzeniu, chodzi o „zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa obłożenia basenu albo obiektu - pod warunkiem prowadzenia działalności bez udziału publiczności".

Z dokumentu wynika, że do 7 maja obowiązuje między innymi zakaz prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu m.in. basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem wyższej wskazanych miejsc, które działać mogą od 1 maja. Zgodnie z deklaracją rządu, siłownie i baseny dla wszystkich ruszą 29 maja.

Również do 7 maja zakaz działalności mają hotele, które dzień później będą mogły otworzyć się z 50 proc. obłożeniem. Jest jednak długa lista wyjątków, która uprawnia niektóre grupy zawodowe do skorzystania z hoteli także w majówkę.

W rozporządzeniu czytamy także, że do dnia 7 maja prowadzenie działalności przez instytucje kultury, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą "jest dopuszczalne”, ale pod kilkoma warunkami. Obowiązuje limit odwiedzających: 1 osoba na 15 mkw, zaś każdy z nich musi zakrywać nos i usta. Limit osób nie dotyczy działalności na świeżym powietrzu. Zapis ten zacznie obowiązywać 4 maja.

Rozporządzenie uchyla ust.25, który mówił o zakazie handlu w galeriach handlowych i w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych i meblowych. Ich działalność zostanie wznowiona 4 maja. Obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 15 mkw.

W rozporządzeniu przedłużono też zakaz prowadzenia gastronomii z wyjątkiem podawania dań na wynos. Zgodnie z rządową rozpiską 15 maja ruszą ogródki piwne, zaś 29 maja bary i kawiarnie w pełni będą mogły wznowić działalność w lokalach.

RadioZET.pl