Zamknij

Obostrzenia od 1 lutego 2021. Nie tylko galerie zostaną otwarte

26.01.2021 16:05
klienci w galerii handlowej
fot. KONRAD KOZLOWSKI/POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Zaostrzenia obowiązujących przepisów raczej nie będzie – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk zdradził też, jakie branże mogą spodziewać się otwarcia od 1 lutego 2021: nie będą to tylko sklepy w galeriach handlowych.

Lockdown zasiedział się w Polce znacznie dłużej, niż spodziewała się większość Polaków. To zła wiadomość szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w ramach walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19 dostali zakaz prowadzenia działalności.

Restrykcje z biegiem czasu zamiast łagodnieć stawały się coraz ostrzejsze lub zachowywały status quo. Przedsiębiorcom w końcu skończyła się cierpliwość i zapowiedzieli bunt: zamierzają otworzyć się niezależnie od tego, jakie obostrzenia będą obowiązywać od 1 lutego 2021. Rząd wiedząc o tym zapowiada, że na luzowanie może liczyć więcej niż jedna branża.

Odmrażanie gospodarki 1 lutego 2021. Jakie branże zostaną otwarte?

Decyzja dotycząca luzowania obostrzeń – jak stwierdził Piotr Müller, ich zaostrzenia raczej nie będzie – zostanie ogłoszona najprawdopodobniej w środę 27 stycznia 2021. Przedsiębiorcy czekają na dobre wieści i część z nich je otrzyma – o ile nie okaże się, że sytuacja epidemiczna uległa znacznemu pogorszeniu.

Po świętach rząd zadecydował o zaostrzeniu obostrzeń ze względu na spodziewany wzrost zarażeń po spotkaniach rodzinnych. Od 28 grudnia 2020 nie mogą działać hotele i stoki narciarskie, zakazano także działalności części sklepów w galeriach handlowych. Wcześniej zamknięto branżę gastronomiczną, fitness i rozrywkową.

Początkowo grudniowe obostrzenia miały obowiązywać 17 stycznia 2021, przedłużono je jednak do 31 stycznia 2021. Tym razem przedsiębiorców czekają lepsze nowiny, o czym mówił w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Otwarcie galerii handlowych czy częściowe działanie hoteli wydaje się dość oczywiste, jeśli miałyby być podejmowane decyzje w sprawie luzowania obostrzeń.

Piotr Müller

Inne branże najprawdopodobniej będą musiały poczekać na swoją kolej powrotu do częściowej normalności. Niewykluczone jednak, że bunt przedsiębiorców odniesie skutek: Polska Federacja Fitness ogłosiła, że ponad 2000 siłowni i klubów otworzy się 1 lutego 2021 bez względu na rozporządzenia rządu. Politycy mogą ugiąć się i pójść na ustępstwa, żeby nie ryzykować skutków całkowitego wypowiedzenia posłuszeństwa przez biznes.

Branże fitness i gastronomiczne uzyskały wcześniej zapowiedź, że nie mają co liczyć na powrót do działania przed przełomem kwietnia i maja 2021 roku. Wicepremier Jarosław Gowin nazwał to plotką, wskazując że decyzje o stanie obostrzeń będą podejmowane w dwutygodniowych odstępach, dzięki czemu odmrożenie może nadejść szybciej.

RadioZET.pl/Polsat News