Zamknij

Obostrzenia od 1 grudnia 2021 roku. LISTA ZMIAN

30.11.2021 22:07
Obostrzenia od 1 grudnia
fot. Dziurek/Shutterstock (ilustracyjne)

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie obostrzeń, które będą obowiązywały od 1 grudnia 2021 roku. Oto zmiany, na które muszą przygotować się przedsiębiorcy.

Lockdown w postaci zamrożenie gospodarki to już przeszłość. Przedsiębiorcy mają jednak przed sobą nowe ograniczenia i obowiązki zarazem. 1 grudnia 2021 roku zmieniają się limity klientów w sklepach, w restauracjach czy siłowniach.

Ograniczenia dotkną także podróżujących i tych,  którzy planują na grudzień wesela. Sprawdziliśmy, o jakich zmianach mowa w rozporządzeniu.

Ograniczenia od 1 grudnia. Co się zmienia?

 W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe restrykcje dotyczą m.in. podróżujących, a na jakie zmiany muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Kwarantanna po powrocie do Polski. Jakie zmiany dla podróżujących od 1 grudnia?>>>

1 osoba na 15 mkw. To nowy limit, który obowiązywał będzie na siłowniach, w klubach i centrach fitness, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Taki sam limit obowiązywał będzie w sklepach. Do tej pory w tych miejscach obowiązywał limit 1 os. na 10 mkw.

Maksymalnie 100 osób będzie mogło uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (obecny limit to 150 osób).

Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki. Do tej pory przepisy mówiły o 75 proc. obłożeniu.

Z 500 do 250 osób zostanie zmniejszony limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

W związku z nowymi obostrzeniami przedsiębiorcy muszą być gotowi na masowe kontrole. Inspektorzy wraz z policjantami kontrolować będą, czy w wyżej wymienionych obiektach przestrzegane są limity osób. W razie naruszenia przepisów przedsiębiorcom grozić będą mandaty.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP