Zamknij

Obostrzenia na majówkę. Czy sklepy będą otwarte?

21.04.2021 16:12
kolejka do kas w IKEA
fot. Piotr Molecki/East News

Galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostały zamknięte jeszcze przed Wielkanocą. Rząd zdecydował się na regionalne luzowanie obostrzeń, ale przed majówką handel nie wróci w pełni do działania.

Lockdown wprowadzony na święta miał zapobiec czwartej fali pandemii, spodziewanej w przypadku zdecydowania się przez dużą część Polaków na odwiedzanie rodziny w Wielkanoc. Restrykcje, które według planów miały być luzowane na początku kwietnia 2021, rząd musiał przedłużyć na kolejne tygodnie, częścią z nich zahaczając także o maj.

Zakaz działania hoteli ma zniechęcić obywateli do wyjazdów na długi weekend i uchronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa na kolejne obszary. Jak jednak zadeklarował Jacek Sasin, nie da się przedłużać zamrożenia gospodarki w nieskończoność, dlatego też rząd zdecydował się na podzielenie Polski na strefy i przywrócenie w części z nich działania wybranych branż. Galerie handlowe ani sklepy wielkopowierzchniowe niestety się nie załapały.

Luzowanie obostrzeń. Sklepy otwarte od 26 kwietnia 2021

Adam Niedzielski jako Gość Radia ZET wskazał, w jakiej kolejności odmrażana będzie gospodarka. Zapowiedzi spełniły się w 100 procentach: to właśnie branże wymienione przez ministra zdrowia jako pierwsze będą mogły wrócić do działania od 26 kwietnia 2021 roku.

Do działania mogą wrócić salony fryzjerskie i kosmetyczne, rząd zdecydował jednak, że sklepy wielkopowierzchniowe (w tym budowlane i meblarskie) oraz galerie handlowe przed majówką nie wrócą do przyjmowania klientów.

Handel na swoją kolej muszą jeszcze poczekać – rząd obawia się, że centra handlowe mogą stać się popularnym miejscem odwiedzin przed majówką i postanowił nie stwarzać okazji do zwiększenia mobilności społecznej i ignorowania potrzeby społecznego dystansowania się.

Zamknięte pozostają także hotele, co ma zniechęcać Polaków do wyjazdów na długi weekend. Politycy dają do zrozumienia, że masowe ignorowanie weekendu w majówkę może stać się przyczyną konieczności wprowadzenia ostrego lockdownu w wakacje.

RadioZET.pl