Zamknij

Obostrzenia na Sylwestra: „ograniczone kontakty międzyludzkie”

01.12.2020 14:23
Sławomir na Sylwestrze
fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER/East News

Wicepremier Gowin rozwiał nadzieje na hucznego Sylwestra, podczas którego można będzie odreagować wszystkie smutki 2020 roku. Polityk stwierdził, że po świętach trzeba będzie ograniczać kontakty międzyludzkie. Czy w Sylwestra będzie zakaz wychodzenia z domu?

Lockdown wybranych przedsiębiorstw nie wystarczy, żeby skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rząd apeluje o społeczne dystansowanie się i unikanie spotkań nawet z rodziną. Z tego powodu w rozporządzeniu o reżimie sanitarnym mającym obowiązywać w czasie etapu odpowiedzialności, czyli od 28 listopada do 27 grudnia 2020, znalazła się informacja o zakazie uczestniczenia w uroczystościach świątecznych więcej niż 5 osób.

Rządzący nie mają jednak złudzeń i wiedzą, że stęsknieni za bliskimi Polacy nie będą raczej stosować się do tego zalecenia: tym bardziej, że – przynajmniej teoretycznie – za jego złamanie nie powinna grozić kara. W praktyce, jeśli „życzliwy sąsiad” zaprosi policję na interwencję, trzeba liczyć się z ryzykiem otrzymania sięgających nawet 30 000 zł kar administracyjnych. Rząd przymnie jednak raczej oczy na łamiących reżim sanitarny w święta, koncentrując się na próbie opanowania potencjalnych szkód potem, wprowadzając na początku 2021 roku ograniczenia w przemieszczaniu się. Być może będzie ono obowiązywać już na Sylwestra.

Sylwester z ograniczeniami kontaktów międzyludzkich. Będzie zakaz imprez ze znajomymi?

Wicepremier Jarosław Gowin odpowiadając na jedno z pytań po konferencji przybliżającej Plan dla Pracy i Rozwoju zdradził, że rząd zamierza po świętach wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się. Nie będzie to co prawda twardy zakaz, którego złamanie byłoby surowo karane, jednak ze względu na ryzyko zarażenia się podczas imprez świątecznych rządzący mają wystosować apel, żeby bez potrzeby nie wychodzić z domu.

Zobacz także

Prośba, której waga może zostać wzmocniona przez działania policji, może wybrzmieć jeszcze przed Sylwestrem. Oznaczałoby to, że na wszelki wypadek trzeba będzie zrezygnować z zapraszania na huczną zabawę znajomych.

Zobacz także

O takiej możliwości napomknął w programie "Money. To się liczy" Jarosław Gowin.

Pierwsza połowa stycznia raczej będzie okresem, kiedy nadal powinniśmy ograniczać kontakty międzyludzkie. Tym bardziej dotyczy to sylwestra, powinniśmy się nastawić na wydarzenie bardzo kameralne.

Jarosław Gowin

Wicepremier przyznał, że nie spodziewa się poluzowania reżimu sanitarnego po świętach: nowe zasady, zgodnie z zapowiedziami bardziej restrykcyjne, miałyby wejść w życie 28 grudnia 2020, a więc jeszcze przed Sylwestrem.

Co może oznaczać „bardzo kameralne” wydarzenie? Być może chodzi o obostrzenie ostrzejsze, niż obowiązywało w święta, a więc limit 5 osób. Niewykluczone, że Sylwestra można będzie spędzać tylko w gronie najbliższej rodziny.

RadioZET.pl/money.pl