Zamknij

Obostrzenia na 1 listopada. Rząd nie zamknie cmentarzy z dnia na dzień?

05.10.2021 11:34
Czy cmentarze pozostaną otwarte
fot. Polska Press/East News

Czy cmentarze 1 listopada pozostaną otwarte? Rząd zapewnia, że sytuacja sprzed roku miała „ekstraordynaryjny” charakter i że nie zaskoczy już więcej sprzedawców zniczy i kwiatów nagłymi decyzjami.

Obostrzenia przed 1 listopada? Rok temu tuż przed świętem Wszystkich Świętych rząd ogłosił, że nazajutrz cmentarze zostaną zamknięte na 3 dni. Efekt? Sprzedawcy kwiatów i zniczy mieli zaledwie kilkanaście godzin na zachęcenie odwiedzających jeszcze cmentarze do zakupu.  Straty były jednak nieuniknione.

Czy taki sam scenariusz będzie miał miejsce w tym roku? Rząd zapewnił, że nie będzie już podejmował decyzji z dnia a dzień, a sytuacja sprzed roku miała charakter „ekstraordynaryjny”.

Obostrzenia na 1 listopada. Czy cmentarze będą otwarte?

Cmentarze były zamknięte od 31 października do 2 listopada 2020 roku. Taką decyzję rząd ogłosił dzień wcześniej – 30 października 2020 roku.

Sprzedawcy kwiatów i zniczy 2020 rok spisali na straty. O ile ci, którzy handlują zniczami, mogli sprzedać je w późniejszym okresie, o tyle z większym problemem zostali sprzedawcy kwiatów. Ostatecznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła sprzedawcom chryzantem rekompensaty jedynie za część strat.

Dziennikarze nauczeni doświadczeniem podczas poniedziałkowej (4 października 2021 roku) konferencji prasowej z wyprzedzeniem zapytali ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o listopadowe obostrzenia.

Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów - to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni 

Adam Niedzielski

- Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne - mówię o zaszczepieniu - wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji – dodał szef resortu zdrowia pytany o ewentualne zamknięcie cmentarzy.

RadioZET.pl/PAP