Zamknij

Obostrzenia do 31 stycznia 2021. Jakie branże zostają zamknięte?

11.01.2021 18:29
Mateusz Morawiecki
fot. Mateusz Grochocki/East News

Etap odpowiedzialności, który miał obowiązywać do 17 stycznia 2021 roku, został przedłużony przez rząd do 31 stycznia 2021. Oznacza to, że wszystkie restrykcje i obostrzenia będą stosowane przez kolejne dwa tygodnie. Jedyną ulgą dla rodziców jest otwarcie szkół dla klas 1-3.

Lockdown w postaci obowiązującej od 28 grudnia 2020 zostanie z nami na dłużej. Nadzieje na otworzenie części branż i chociażby umożliwienia działania sklepów w galeriach handlowych okazały się być bezpodstawne.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zdradził że decyzja o przedłużeniu restrykcji była wyjątkowo trudna, gdyż ważyć trzeba było kilka różnych czynników. Sytuacja w samej Polsce jest stabilna, ale w innych europejskich krajach, w tym u naszych bezpośrednich sąsiadów, widać wyraźnie pojawienie się większej liczby zachorowań, co może oznaczać początek trzeciej fali pandemii. Priorytetem dla rządu było zapewnienie stabilności działania systemu ochrony zdrowia w czasie Narodowego Programu Szczepień, dlatego też zapadła decyzja o zachowaniu wszystkich dotychczasowych nakazów i zakazów.

Kiedy otwarcie galerii, siłowni i restauracji? Obostrzenia do 31 stycznia 2021

Zasady bezpieczeństwa w etapie odpowiedzialności, obowiązujące od 28 grudnia 2020, nie zmieniły się ani na jotę. Na chwilę oddechu i możliwość zrobienia zakupów w sklepach w galeriach handlowych przyjdzie nam więc poczekać co najmniej do 1 lutego 2021 roku.

W centrach przyjmować klientów może tylko część sklepów, sprzedających produkty spożywcze, drogerie, czy prasę. Obowiązuje w nich, tak jak i w placówkach handlowych poza galeriami, limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Zakaz działania obowiązuje w dalszym ciągu restauracje, które mogą tylko przygotowywać dania na wynos. Hotele przyjmować mogą tylko medyków, pracowników służb mundurowych oraz zatrudnionych w telewizji i radiu.

Infrastruktura sportowa, w tym także siłownie, dostępne są tylko dla osób uprawiających zawodowo sport. Zamknięte pozostają stoki narciarskie.

Na spotkaniach organizowanych w domach może przebywać maksymalnie 5 osób spoza grona domowników. 5 osób to także limit uczestników zgromadzeń publicznych, które na dodatek muszą być od siebie oddalone o minimum 100 metrów. Utrzymany pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy transportem zbiorowym muszą odbyć obowiązkową, 10-dniową kwarantannę.

Etap odpowiedzialności wraz ze wszystkimi obowiązującymi w nim obostrzeniami został przedłużony do 31 stycznia 2021 roku. Do poluzowania restrykcji może dojść najwcześniej 1 lutego 2021. Taka decyzja będzie tym bardziej prawdopodobna, im więcej Polaków podda się szczepieniu przeciw COVID-19.

RadioZET.pl