Zamknij

Obostrzenia dla wesel także w strefie zielonej. Rząd podał konkrety

06.10.2020 12:04
panna młoda z maseczką
fot. Shutterstock

Wesela z dodatkowymi obostrzeniami. Rząd chce ograniczyć możliwość powstawania ognisk koronawirusa na ślubach. Od 10 października 2020 obowiązywać będą ostrzejsze restrykcje, w tym także w strefach zielonych.

Koronawirus rozprzestrzenia się najefektywniej w dużych ludzkich skupiskach. Szczególnie niebezpieczne są spotkania, w których udział biorą osoby z różnych regionów. Jeśli ktoś jest zarażony COVID-19, może zarazić innych weselników, a ci z kolei przeniosą chorobę w swoje okolice.

Wesela stały się niemal etatowymi ogniskami COVID-19 i z tego powodu ich organizowanie z strefach żółtych i czerwonych wiąże się z poważnymi ograniczeniami. Znaczny przyrost liczby wykrywanych chorych spowodował, że restrykcjami mogą być objęte wszystkie imprezy ślubne, także te odbywające się w zielonych strefach.

Wesela w zielonej strefie z obostrzeniami. Rząd wprowadził nowe restrykcje

Jeszcze przed oficjalnym podaniem nowych obostrzeń rząd wskazywał, że dojdzie do ograniczenia liczy gości, jacy będą mogli uczestniczyć w uroczystościach weselnych.

Jeżeli chodzi o ograniczenia, to znaczy obniżenie liczby osób, jeżeli chodzi o zgromadzenia czy wesela w strefie żółtej i czerwonej, ale również rozważamy strefę zieloną, żeby obniżyć tam liczbę osób.

Piotr Müller, rzecznik rządu

Funkcjonujące do tej pory przepisy ograniczały liczbę weselników do maksimum 50 w strefie czerwonej i maksymalnie 100 w strefie żółtej. Od 10 października 2020 ma się to zmienić: w strefie żółtej młoda para będzie mogła gościć nie więcej niż 75 weselników, a w strefie zielonej liczba uczestników wesel została obniżona do 100.

Zobacz także

Ograniczenie wprowadzone przez rząd w celu chronienia zdrowia i życia Polaków znacznie utrudniają zorganizowanie wesela. Nieprzewidywalność pojawiania się nowych ognisk COVID-19 i wprowadzenia w związku z tym stref czerwonej i żółtej sprawia, że możliwa liczna gości do przyjęcia zmienia się z dnia na dzień. W takim samym tempie zmieniają się więc także przewidywane koszta.

Zagłosuj

Czy na weselach powinny obowiązywać ostrzejsze restrykcje?

Liczba głosów:

Rząd chce ponadto, żeby sanepid był informowany o procesie organizowania wesela, w szczególności o działaniach mających zapewnić zgodność imprezy z obowiązującymi obostrzeniami. Młode pary mogą także spodziewać się wizyty policjantów, którzy skontrolują przestrzeganie przepisów przez gości weselnych.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl