Zamknij

Obostrzenia dla hoteli. Czy będą czynne w majówkę?

21.04.2021 17:36
molo w Sopocie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rząd podzielił Polskę na dwie strefy, w jednej z nich decydując się na poluzowanie obostrzeń przez długim majowym weekendem. Czy oznacza to możliwość odpoczęcia od lockdownu i zatrzymania się w czasie majówki w hotelu?

Majówki w tym roku nie będzie – ostrzegał już na początku kwietnia Adam Niedzielski. Minister zdrowia wskazywał na rekordowe liczby wykrywanych zachorowań, aktywnych hospitalizacji oraz zgonów z powodu COVID-19.

Na konferencji 21 kwietnia 2021 Niedzielski przyznał, że sytuacja w części Polski znacznie się polepszyła i że w związku z tym część obostrzeń można było poluzować. Czy przed majówką można będzie rezerwować miejsce tylko w salonie fryzjerskim, czy też do działania wróciły hotele?

Hotele na majówkę zostają zamknięte. Lockdown do 3 maja 2021 włącznie

W woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i podkarpackim sytuacja jest coraz lepsza pod względem wartości wszystkich obserwowanych przez rząd wskaźników. Dzięki temu w tych regionach, poszerzonych o woj. lubelskie, pomorskie, zachodniopomorski, lubuskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie, część restrykcji została cofnięta.

To dobra wiadomość dla osób, które przed majówką chcą zadbać o wygląd: w wymienionych województwach do działania wracają od 26 kwietnia 2021 salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Czy nową fryzurą można będzie czarować znajomych i nieznajomych na majówce, lub przynajmniej podczas spotkań w restauracjach i ogródkach piwnych? Na to pytanie rząd ma smutną odpowiedź: zarówno branża gastronomiczna, jak i hotelarska, ma zakaz przyjmowania klientów, który będzie obowiązywać co najmniej do 3 maja 2021 włącznie.

Niewykluczone jednak, że nowy wygląd można będzie zaprezentować szerzej światu już na początku maja: Adam Niedzielski zapowiedział, że plan otwierania branż zaprezentuje na konferencji 28 kwietnia 2021 roku.

Przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała.

Adam Niedzielski

Lockdown na dotychczasowych zasadach został podtrzymany w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim: mieszkańców tych regionów będzie obowiązywać takie same restrykcje, jak przed 26 kwietnia 2021.

Nie wszystkie hotele zamierzają stosować się całkowicie do zakazu przyjmowania gości: część z nich przyjmuje gości potajemnie, część zaś, powołując się na wyjątki zawarte w rządowym rozporządzeniu, chce w majówkę pomagać wracać do zdrowia Polakom „chorym na lockdown”.

RadioZET.pl