Zamknij

Koronaabsurdów ciąg dalszy. Salony masażu do zamknięcia

26.10.2020 15:29
Obostrzenia dla biznesu i absurdalne prawo. Salony masażu do zamknięcia
fot. koldo_studio/shutterstock

Masaż pleców nielegalny, masaż twarzy dozwolony. Rzecznik MŚP opisuje, w jaki sposób poprzez absurdalne przepisy rząd podzielił przedsiębiorców na tych, którzy nadal mogą pracować i tych, którzy zostali odcięci od źródła dochodu.

Lockdown coraz częściej uderza w przedsiębiorców, ale nie wszystkich. Masaż pleców jest zakazany w całej Polsce w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas takiego zabiegu. Tymczasem zdaniem rządu, masaż twarzy czy manicure wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania, wiec placówki oferujące takie usługi nadal mogą działać.

O absurdach w najnowszej nowelizacji kluczowego dziś dla przedsiębiorców rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów pisze Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Zamrożenie salonów masażu. Kolejne absurdy nowego rozporządzenia

Rosnąca liczba przypadków koronawirusa w Polsce zbliża rządzących do decyzji o kolejnym lockdownie. W kluczowym dla biznesu antycovidowym rozporządzeniu ws. zakazów i nakazów w dobie pandemii przybywa ograniczeń dla przedsiębiorców.

Zobacz także

Gastronomia może działać jedynie pod warunkiem, że posiłki wydawane będą na wynos, siłownie, kluby fitness czy aquaparki musiały zawiesić działalność w całej Polsce. Zmiany odczuli też właściciele salonów masażu, ale nie wszyscy.

Rząd podzielił bowiem salony masażu na te, które muszą zawiesić działalność, i te, które nadal mogą pracować. O kolejnych absurdach w najnowszym rozporządzeniu pisze Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, który zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie niejasnego prawa.

Zobacz także

Rzecznik powołuje się na § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, który wprowadza zakaz prowadzenie działalności m.in. przez „podmioty działalności polegającej na prowadzeniu działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej”. Jak uściślono w rozporządzeniu, chodzi o podmioty wymienione w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z. Obejmuje ona działalność usługową łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mającą na celu poprawę samopoczucia. „Innymi słowy, na podstawie powyższych regulacji działalność m.in. salonów masażu została zakazana” – pisze Rzecznik MSP.

Są jednak wyjątki, gdyż nie wszyscy przedsiębiorcy z branży klasyfikują się do tej podgrupy PKD. Przykłady? Przedsiębiorcy oferujący usługi tj. masaż twarzy, manicure, pedicure czy makijaż nie są objęci zakazem.

Podmiot prowadzący salon masażu objęty jest całkowitym zakazem prowadzenia działalności, podczas gdy podmiot wykonujący np. masaż twarzy już nie. Dla wielu przedsiębiorców (słusznie) tego typu sytuacja jest całkowicie niezrozumiała i budzi poczucie niesprawiedliwości 

Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz

Rzecznik w piśmie do Ministerstwa Zdrowia prosi o interwencję w tej sprawie i „podjęcie stosownych działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw przedsiębiorców.

RadioZET.pl