Zamknij

Obostrzenia 10 kwietnia 2021. Wyciekły plany rządu na rocznicę

06.04.2021 21:44
Jarosław Kaczyński na miesięcznicy
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Lockdown wprowadzony na Wielkanoc kończy się 9 kwietnia 2021, w przeddzień rocznicy Smoleńska. Rząd zapowiedział, że planuje z tego powodu uroczystości, co wywołało wiele spekulacji na temat obostrzeń – a właściwie ich braku – 10 kwietnia 2021. Dzięki przeciekom udało się dowiedzieć, co planuje na ten dzień rząd – i że nie podoba się to ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

Lockdown według optymistycznych planów rządu po Wielkanocy miał zacząć odchodzić w niebyt. Szczyt trzeciej fali miał przypaść na przełom marca i kwietnia 2021, a postępy w szczepieniach miały pozwolić na stopniowe znoszenie kolejnych restrykcji, tak by do wakacji zostały po nich tylko wspomnienia.

Wygląda na to, że plany muszą się zmienić – jeśli Polacy nie wykazali się w święta odpowiedzialnością i nie ograniczyli wizyt u rodziny, czekać nas może kolejna, czwarta już fala. Rząd czeka więc na nowe dane dotyczące zachorowań, żeby podjąć jak najlepszą decyzję. Ma też problem polityczny w postaci rocznicy Smoleńska, która przypada na 10 kwietnia 2021: dzień po wygaśnięciu obecnie obowiązujących obostrzeń. Uroczystości są tak ważne dla PiS, że muszą się odbyć, a dzięki przeciekowi z rządowych kręgów wiemy, jakie restrykcje mają tego dnia obowiązywać.

Lockdown od 10 kwietnia 2021. Wyciekły plany rządu

Rząd wiele razy dawał do zrozumienia, że łączenie faktu wyznaczenia lockdownu do 9 kwietnia z rocznicą przypadającą na 10 kwietnia jest przykładem teorii spiskowej i wynika tylko ze zmiany sposobu wprowadzania obostrzeń: zaczynają one obowiązywać w sobotę i trwają dwa tygodnie do piątku.

Nie wszystkich to jednak przekonało, szczególnie że pojawiły się plotki o wprowadzeniu następnego lockdownu dopiero 12 kwietnia 2021, a więc w poniedziałek po zaplanowanych uroczystościach.

Dziennikarzom Wirtualnej Polski udało się dotrzeć do informatora związanego z Kancelarią Premiera, który podzielił się planami, jaki w związku z obostrzeniami po 9 kwietnia 2021 ma rząd.

Idziemy w kierunku, żeby przedłużyć obostrzenia na razie o tydzień. Wszystko zależy od danych ministerstwa zdrowia ze środy i czwartku na temat zakażeń. Jeśli, mimo Wielkanocy, tendencja będzie wyraźnie spadkowa, to dalsze przedłużenie rygorów powinno iść w kierunku 7 dni.

osoba z otoczenia Kancelarii Premiera

Równocześnie pojawiły się informacje, że z takiego rozwiązania nie jest zadowolony minister zdrowia Adam Niedzielski, według którego obecne restrykcje powinny zostać przedłużone na minimum dwa tygodnie, a więc do 23 kwietnia 2021.

Z przekazanych informacji można się spodziewać, że zachowana zostanie ciągłość obostrzeń i zostaną one przedłużone od 10 kwietnia 2021 włącznie. Nie brak jednak opinii, że w nowym rozporządzeniu może znaleźć się furtka umożliwiające ominięcie niektórych zakazów podczas obchodów kolejnej rocznicy Smoleńska.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska