Zamknij

Te państwa obniżyły podatki w czasie pandemii. Co zrobiła Polska?

Katarzyna Witwicka
22.10.2020 13:28
Obniżka podatków a pandemia. Dlaczego Polska nie poszła śladem OECD?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dziewięć państw członkowskich OECD zdecydowało się na obniżenie podatków w czasie koronakryzysu – czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Obniżka podatków to jeden ze sposobów stymulacji gospodarki pogrążonej w kryzysie. Kraje, które zdecydowały się na ten krok najczęściej obniżały podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług. Efekt? Za zakupy w dobie pandemii podatnicy płacili mniej.

Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszej publikacji podaje przykłady państw, które poszły na rękę podatnikom. W jaki sposób pomógł im polski rząd?

Te państwa obniżyły podatki w czasie pandemii. Co zrobiła Polska?

Dziewięć krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyło podatki w czasie pandemii. Najpopularniejszym działaniem była obniżka VAT na środki medyczne i sanitarne, na które popyt gwałtowanie wzrósł.

PIE podaje, że w Polsce już w momencie wybuchu pandemii obowiązywała obniżona stawka VAT na tego typu produkty. Aż 13 państw, w tym Polska obniżyły podatek na te towary.

Zobacz także

Dziewięć państw zdecydowało się na bardziej odważny krok i czasowo obniżyło stawki VAT. Cel? Pobudzenie konsumpcji, podreperowanie domowych budżetów i pomoc przedsiębiorcom. Zwykle jednak było to punktowe obniżenie stawek np. w gastronomii lub branży rozrywkowej. PIE podaje, że jedynie Niemcy zdecydowały się na obniżenie do końca tego roku podstawowej (z 19 proc. do 16 proc.) i zredukowanej (z 7 proc. do 5 proc.) stawki podatku od towarów i usług.

Zobacz także

Co z obniżką podatków dochodowych? Na ten krok zdecydowała się tylko Austria, która obniżyła podatek dochodowy od osób fizycznych z 25 do 20 proc. Obniżka PIT miała na celu wsparcie dla pracowników i utrzymanie zatrudnienia.

PIE zaobserwowało jednak, że żadne z państw OECD nie zdecydowało się na trwałą obniżkę w podatku CIT, który płacą firmy. Tymczasem w Polsce planowane jest opodatkowanie tym podatkiem podmiotów, które dotąd nie płaciły CIT-u tj. spółek komandytowych.

RadioZET.pl/PIE