Zamknij

Obniżka luki VAT. Będzie więcej pieniędzy na 500 plus?

05.10.2021 18:29
Obniżka luki VAT. Będzie więcej pieniędzy na 500 plus
fot. Piotr Molecki/East News

Do 2024 roku rząd chce obniżyć lukę VAT. Celem jest poziom porównywalny do Francji, czyli ok. 5 proc. Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że obecnie wynosi ona ok. 8,5 proc.

Luka VAT to różnica między kwotą, która wpływa do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług, a sumą która zgodnie z prawem powinna się tam znaleźć. Skąd się bierze ta różnica? Oszuści podatkowi oraz mafie VAT-owskie łączą siły, aby w nielegalny sposób uniknąć płacenia podatków. W efekcie Skarb Państwa staje się biedniejszy o niewpłacone kwoty. Suma, która nie znalazła się w budżecie państwa, a powinna, nazywana jest luką VAT.

Już w lutym 2021 roku pisaliśmy, że zmniejszenie luki w VAT oraz uszczelnianie systemu ściągalności danin to cele rządu, które mają doprowadzić do zwiększenia środków w budżecie państwa. Finalnie są one przeznaczane m.in. na świadczenia społeczne. Zdaniem obecnej ekipy rządzącej, dzięki pieniądzom uzyskanym z podatków, wypłacane jest m.in. 500 plus, a także trzynasta i czternasta emerytura. 

Spadek luki VAT z 8,5 proc. do poziomu 5 proc.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział w Telewizji Republika, że „według najnowszych danych z marca tego roku, luka VAT-owska zmniejszyła się do ok. 8,5 proc., jest to poziom niższy od średniej unijnej, która wynosi 10- 11 proc.". Jego zdaniem luka VAT-owska w Polsce jest o jedną trzecią niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii. W opinii wiceministra, proces uszczelniania VAT jeszcze się w Polsce nie zakończył.

Dzięki wykorzystaniu analityki, przy wykorzystaniu nowych rozwiązań, przede wszystkim e-faktury, możemy dalej tę lukę ograniczać. Naszym celem jest, aby dalej ją obniżyć nawet o połowę, aby w perspektywie 2-3 lat osiągnął poziom taki, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc.

Jan Sarnowski,wiceminister finansów

Jan Sarnowski przypomniał, że kilka lat temu po zamachach we Francji mówiono, że źródłem finansowania terroryzmu są właśnie przestępstwa podatkowe i karuzele VAT. - Z jednej strony wzięto się za walkę z terroryzmem, z drugiej za walkę z przestępczością podatkową – dodał.

W Polsce obrót bezgotówkowy jest wciąż niższy, niż w krajach UE, a koszt transakcji gotówkowych jest znacznie bardziej kosztowny dla gospodarki niż bezgotówkowych. Sarnowski przypomniał, że NBP w swoich badaniach wyliczył, że ten koszt to nawet 2 proc. PKB wydawanych na obsługę gotówki.

 
- Zależy nam na tym, aby każdy przedsiębiorca udostępniał możliwość nie tylko płatności gotówką, ale i bezgotówkowe – dodał wiceminister.

RadioZET.pl/PAP/Longina Grzegórska-Szpyt/TV Republika