Zamknij

Prezes URE apeluje o pilną nowelizację ustawy w sprawie cen prądu

Piotr Drabik
15.01.2019 08:32
Obniżka cen prądu. Prezes URE apeluje o pilną nowelizację ustawy
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy w sprawie obniżki cen prądu – alarmuje prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. W jego ocenie przepisy budzą szereg wątpliwości dotyczących jej stosowania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W komunikacie URE podkreślono, że uchwalona 28 grudnia ubiegłego roku ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw „budzi szereg wątpliwości dotyczących jej stosowania”.

„Bezpośrednio znalazło to odzwierciedlenie w przedłożonych regulatorowi po 1 stycznia br. wnioskach przedsiębiorstw o zatwierdzenie taryf w zakresie przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej” – napisano w oświadczeniu regulatora.

Zobacz także

Będą podwyżki dla odbiorców

W rezultacie „jako działanie niezbędne dla kontynuacji prowadzonych postępowań administracyjnych w sprawach zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej” prezes URE wnioskuje o pilną nowelizację ustawy o obniżce akcyzy za prąd.

„Z tego względu – jako działanie niezbędne dla kontynuacji prowadzonych postępowań administracyjnych w sprawach zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej – konieczna jest pilna nowelizacja ustawy”. 

W poniedziałek wniosek w tej sprawie złożył prezes URE u ministra energii.

Przedsiębiorstwa sieciowe stoją na stanowisku, że celem ustawy miało być utrzymanie łącznych płatności dla odbiorców końcowych na poziomie nie wyższym niż wynikający z taryf obowiązujących w połowie ubiegłego roku.

Zobacz także

Tymczasem według URE w konsekwencji dla odbiorców mogłoby to oznaczać wzrost stawek opłat przesyłowych lub dystrybucyjnych przy jednoczesnym obniżeniu stawek opłaty przejściowej.

„Biorąc pod uwagę wykładnię językową art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w ocenie Prezesa URE, stawki opłat przesyłowych i dystrybucyjnych w taryfach, które zostaną zatwierdzone w 2019 r., powinny pozostać w nominalnej wysokości przy jednoczesnym obniżeniu stawek opłaty przejściowej. Zatem przy obecnych zapisach ustawy każdy odbiorca ma prawo liczyć, że poszczególne stawki opłat na rachunku pozostaną niezmienione, a jedynie obniżona zostanie stawka opłaty przejściowej” – napisano.

Wnioski od firm energetycznych rozpatrywane

W komunikacie wskazano, że w nowej ustawie zamrożone zostały nie tylko ceny, ale i kompetencje regulatora – między innymi dlatego, że stawki opłat za przesyłanie i dystrybucję zostały określone ustawowo.

URE poinformował też, że prezes URE podjął decyzję o zatwierdzaniu taryf przedsiębiorstw sieciowych w części, w której wnioski tych podmiotów są zgodne z regulacjami ustawowymi, tj. tylko w zakresie stawek opłaty przejściowej i stawki opłaty na odnawialne źródła energii (OZE).

„W odniesieniu do pozostałych składowych rachunków trwają postępowania taryfowe” – napisano.

„Przedsiębiorstwa obrotu nie przedstawiły jeszcze wniosków dostosowanych do nowych przepisów. Prezes URE w najbliższym czasie planuje wezwanie przedsiębiorstw do przedłożenia wniosków taryfowych spełniających wymogi aktualnych regulacji prawnych” – dodano.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada ustabilizowanie cen sprzedaży energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., przy jednoczesnym zrekompensowaniu spółkom energetycznym strat z tego tytułu.

Ustawa zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej, a także przewiduje rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną, na co przeznaczono 4 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD