Zamknij

Władysław Kosiniak-Kamysz chce obniżki VAT. Projekt trafił do Sejmu

23.06.2020 15:03
Obniżka VAT do 15 procent. Koalicja Polska złożyła projekt
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/east News

Klub Koalicji Polskiej złożył w Sejmie projekt ustawy obniżającej podatek VAT do 15 i 5 procent. Na podobny krok w walce z koronawirusem zdecydowały się m.in. Niemcy czy Belgia.

Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 tuż przed wyborami prezydenckimi proponuje obniżkę podatku od towarów i usług z 23 do 15 procent i z 8 do 5 procent. Politycy w poniedziałek 22 czerwca złożyli w Sejmie projekt ustawy, której wejście w życie miałoby pozwolić polskiej gospodarce wyjść na prostą.

- Taka zmiana jest uczciwa i sprawiedliwa wobec wszystkich Polaków. W porównaniu do programów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, nasze rozwiązanie wpłynęłoby pozytywnie na wszystkich Polaków, nie tylko na wybraną grupę. Dzięki obniżce VAT produkty i usługi mogą być oferowane w niższych cenach. To napędziłoby gospodarkę – mówił poseł Koalicji Polskiej Paweł Szramka

Kosiniak oferuje niższy VAT. Co na to rząd?

Kandydat na prezydenta z ramienia Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak- Kamysz mówił podczas wiecu wyborczego o potrzebie obniżki VAT. Poinformował, że politycy PSL i Kukiz’15 złożyli w Sejmie projekt w tej sprawie.

Poseł Paweł Szramka w opublikowanym filmie mówi, że podobne rozwiązanie ułatwiło wyjście z koronakryzysu m.in. Austriakom, Niemcom i Belgom. – Teraz czas na dobre zmiany w Polsce – dodał Szramka.

Czy Prawo i Sprawiedliwość poparłoby pomysł Koalicji Polskiej? Kilka dni temu głos w sprawie obniżki podatku od towarów i usług zabrał minister finansów Tadeusz Kościński. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” szef resortu odparł, że niektóre stawki już zostały obniżone. Chodzi m.in. o podatek od płynów do dezynfekcji rąk czy wyrobów medycznych. Co z innymi towarami i usługami? - O obniżce wszystkich stawek VAT nie ma dyskusji – mówił Tadeusz Kościński.

Zobacz także

- Aby rozruszać gospodarkę po kryzysie, chcemy jak najwięcej płynności wpompować w sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Te programy wpisują się w te plany. Co zresztą mielibyśmy robić w zamian, aby pobudzić gospodarkę? Część ekonomistów powie, że powinniśmy obniżyć stawki VAT, jak Niemcy. Ale przecież to rozwiązanie to korzyść dla wszystkich, także bogatszych, którzy nie zwiększą swoich wydatków. Dodatki dla emerytów mają zaś bezpośredni wpływ na konsumpcję – mówił minister finansów dla „Rzeczpospolitej”.

W Polsce obecnie obowiązują trzy stawki VAT: 23, 8 i 5 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl