Zamknij

Budżet po obniżce PIT. Ile pieniędzy wpłynie do lokalnej kasy?

24.10.2019 09:30
Dochody z PIT dla samorządów w 2020 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Obniżenie stawki PIT z 18 do 17 procent nie od razu będzie widoczne w lokalnych budżetach. Ministerstwo Finansów wyliczyło, na jaki udział w PIT mogą liczyć samorządy w 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od 490 tysięcy złotych w podlaskich Przytułach do ponad 6 miliardów w Warszawie – tak według prognoz Ministerstwa Finansów ukształtują się przyszłoroczne dochody gmin i miast z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Łącznie, do powiatów i gmin wpłynie w 2020 roku blisko 55 miliardów złotych z PIT.

Najwięcej zarobi – rzecz jasna – Warszawa. Tu do lokalnej kasy wpłynie ponad 6 miliardów złotych. To o 73 miliony złotych więcej niż wpływy planowane na ten rok.

Zobacz także

Ponad miliard złotych na PIT zarobi Kraków, Wrocław, Poznań i Łódź. Poniżej tej kwoty z tytułu podatku dochodowego otrzymają Gdańsk, Szczecin i Katowice. Z szacunków resortu finansów wynika ponadto, że w 54 gminach wpływy z PIT przekroczą w przyszłym roku 100 milionów złotych. W nieco gorszej sytuacji są gminy wiejskie, tam trafi mniej niż milion złotych.

Według sprawozdania Regionalnych Izb Obrachunkowych, które czuwają nad prawidłową gospodarką finansową gmin, dochody z PIT i CIT stanowią ponad połowę bieżących dochodów własnych samorządów. Stąd niechęć jednostek samorządu do zmian w systemie podatkowym, wyrażana przy okazji rządowych lub poselskich prac nad nowelizacją przepisów.

Zobacz także

Taką zmianą była tegoroczna obniżka PIT z 18 do 17 procent, a także zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia. Związek Miast Polskich szacuje, że łączne straty dla samorządów z tytułu tych zmian w podatkach wyniosą 7 miliardów złotych. Samorządowcy nie od razu jednak odczują zmiany.

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski w rozmowie z PAP zaznaczył, że udział samorządów w PIT liczony jest z dwuletnim opóźnieniem – na 2020 rok brane są pod uwagę kwoty z 2018 roku. Stąd skutki tegorocznych zmian w podatkach samorządowcy odczują w 2021 roku.  

Zobacz także

Nieuszczuplone więc jeszcze dochody gmin z tytułu udziału w PIT mają wynieść w przyszłym roku łącznie ponad 43 miliardy złotych, a powiatów – ponad 11 miliardów. Samorząd wojewódzki otrzyma z podatku od osób fizycznych ponad miliard złotych.
RadioZET.pl/PAP