Zamknij

Obniżka podatku PIT nie dla przedsiębiorców od października

16.09.2019 06:58
Obniżka PIT do 17 proc. Dla kogo? Nie wszyscy skorzystają z niższej stawki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Dla wielu przedsiębiorców niespodzianką będzie to, że w październiku zapłacą 17,75 proc. podatku, choć sądzili, że będzie to tylko 17 proc. – podała „Rzeczpospolita”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PIT w najpopularniejszej stawce 18 proc. został obniżony o jeden procent, zgodnie z zapowiedzią rządu Mateusza Morawieckiego. Ułatwienia podatkowe wejdą w życie 1 października. 

Na uldze miało skorzystać nawet 25 milionów Polaków. Ale okazuje się, że nie dla wszystkich zmiany będą tak korzystne.

Zobacz także

Kto zapłaci większy PIT?

Jak podała „Rzeczpospolita”, z początkiem października przedsiębiorcy rozliczający się według pierwszej skali podatkowej (dochody poniżej 85 528 złotych) przy naliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek zapłacą 17,75 proc. Dlaczego?

Wyższa o 0,75 proc. stawka od tej zapowiadanej przez rząd to średnia za cały rok. Dziennik przypomniał, że obniżka jest tylko na ostatni kwartał, a do końca września nadal obowiązuje 18-proc. stawka PIT.

– Będzie to spore zaskoczenie, w powszechnym mniemaniu PIT dla mniej zarabiających wynosi od października 17 procent. Tak to jest zapowiadane przez rząd – powiedziała Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy, cytowana przez gazetę.

Zobacz także

Większy podatek dla zarabiających na wynajmie

Przedsiębiorcy muszą być ostrożni podczas naliczania zaliczek za podatek dochodowy.

Przestrzegam przed optymistycznym zastosowaniem 17-procentowym PIT – nieprawidłowo naliczona zaliczka to zaległość podatkowa i konieczność zapłaty odsetek.

Marcin Borkowski, doradca podatkowy

Według Borkowskiego stawkę 17,75 proc. przedsiębiorca musi więc zastosować nie tylko przy zaliczkach, ale i w zeznaniu rocznym.

Co więcej, z odpowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że w podobny sposób muszą się rozliczyć osoby zarabiające na wynajmie, które płacą podatek według skali. Trochę inaczej jest u pracowników.

– Z październikowego wynagrodzenia pracodawca potrąci im zaliczkę na PIT w wysokości tylko 17 procent. Ale w zeznaniu rocznym także muszą zastosować stawkę 17,75 procent – wyjaśnił doradca podatkowy Szymon Krawczyk.

Wszyscy podatnicy z pełnej ulgi skorzystają dopiero w przyszłym roku. Zarabiający więcej niż 85 529 zł zostają na 32-proc. stawce.

„Rzeczpospolita” przypomniała, że z obniżki skorzystają pracownicy, zleceniobiorcy, zatrudnieni na umowie o dzieło, emeryci, renciści i przedsiębiorcy (oprócz tych, którzy wybrali stawkę liniową albo ryczałt).

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita