Zamknij

Obniżenie podatku PIT. Roczny koszt dla państwa to około 9,7 mld zł

16.07.2019 09:48
Obniżenie podatku PIT 2019. Rocznie będzie kosztować około 9,7 mld zł
fot. Mateusz Jagielski/East News (ilustracyjne)

Około 9,7 mld zł rocznie będzie kosztować finanse publiczne obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc. i ponaddwukrotne podwyższenie kosztów uzyskania przychodów. Zarówno budżet państwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego stracą po ok. 4,8 mld zł. Projekt ustawy we wtorek będzie rozpaprywał rząd.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W poniedziałek zapowiadany w ramach tzw. nowej piątki PiS projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Przewiduje on ponaddwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc.

Zobacz także

„Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami tych zmian będzie około 25 mln podatników” – napisano w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji.

Ile będzie kosztować obniżka podatku PIT?

Z wyliczeń resortu finansów wynika, że zmiany będą kosztować sektor finansów publicznych 9 mld 687 mln zł rocznie.

Z tego koszt dla budżetu to 4 mld 825 mln zł, dla jednostek samorządu terytorialnego – 4 mld 812 mln zł, a dla pozostałych jednostek, jak Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – 50 mln zł.

Jak wyjaśnia resort finansów, klin dla osób w okolicach płacy minimalnej w Polsce jest jednym z wyższych w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), natomiast progresywność klina podatkowego jest jedną z najniższych.

Zobacz także

„Zmniejszenie obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich pensjach to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia bodźców na rynku pracy. Powinno to przynieść efekt w postaci poprawy współczynnika aktywności zawodowej w Polsce (co jest niezwykle istotne w obliczu niekorzystnych zjawisk demograficznych). Pracujący na umowie o pracę mają relatywnie wyższy klin podatkowy obecnie niż osoby uzyskujące dochody z innych źródeł (np. umowa zlecenia)” – czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).

Wyjaśniono, że na przykład średnie obciążenie na umowie o pracę w grupie dochodu brutto między 25 tys. zł a 50 tys. zł rocznie wynosi ok. 37 proc., natomiast na niestabilnych umowach cywilnoprawnych 28 proc.

Zgodnie z danymi OECD klin podatkowy w Polsce w 2017 r. wynosił 36 proc. kosztów pracy i kształtował się na poziomie średniej w OECD. Rozpiętość klina (liczonego dla samotnej osoby zarabiającej przeciętne wynagrodzenie) w poszczególnych krajach jest jednak ogromna — od 7 proc. w Chile czy 18 proc. w Nowej Zelandii, aż do 50 proc. w Niemczech i 54 proc. w Belgii.

„Przewidywane w projekcie ustawy zmiany wpłyną na obniżenie klina podatkowego. Zmniejszenia obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich zarobkach to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia bodźców na rynku pracy. Efektem tych zmian będzie obniżenie kosztów pracy i pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych” – napisano.

Zapewniono, że proponowane rozwiązania zwiększają progresję, jednak — jak przyznano — w porównaniu do krajów OECD Polska nadal pozostanie jednym z krajów o najniższej progresywności w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zobacz także

Od kiedy obniżka podatku PIT?

Nowa (podwyższona) wysokość kosztów uzyskania przychodów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku i będzie mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 r. [...] Nowa skala, w tym obniżona stawka podatku (17 proc.) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.” – czytamy w dokumencie.

Z nową propozycją rządu nie zgadzają się samorządy, dla których obniżenie podatków będzie „ciosem w metropolie”.

–Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki. Przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli – stwierdził Piotr Müller, rzecznik rządu.

Pytany o termin wprowadzenia obniżki PIT z 18 do 17 proc., minister poinformował, że projekt ustawy jest już „właściwie gotowy” i rząd go przyjmie w „najbliższym czasie”.

Według Müllera „na pewno ta ustawa będzie przyjęta w tej kadencji Sejmu i na pewno będzie obowiązywała w tym roku kalendarzowym”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP