Zamknij

Spółki powiązane z prezesem GetBacku upadają

Olga Papiernik
31.08.2018 11:38
getback
fot. east news

Spółki powiązane z byłym prezesem GetBacku mają się ku upadłości; wniosek do sądu złożyła Hussar Gruppa, a także spółka GB Managers - podaje portal obligacje.pl.

Hussar Gruppa złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. W Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy znajduje się też wniosek spółki GB Managers – informuje portal obligacje.pl.

Wcześniej w ramach przyspieszonego postępowania układowego Hussar Gruppa chciała zaproponować obligatariuszom zwrot 40 proc. zainwestowanych pieniędzy. Jak dowiedziały się obligacje.pl, jednym ze źródeł tych środków miały być dywidendy ze spółki Hussar Transport. Sęk w tym, że również wobec niej w sądzie znajdują się przynajmniej dwa wnioski o ogłoszenie upadłości.

Według portalu kolejna powiązana z Konradem K. spółka, która może upaść, to GB Managers, czyli firma od wykupu menedżerskiego GetBacku. Wprawdzie Paweł Trybuchowski, jej wiceprezes, a do grudnia ubiegłego roku także i wiceprezes GetBacku, złożył do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, ale z przyczyn formalnych został on zwrócony. Aktualnie w sądzie znajduje się wniosek o ogłoszenie upadłości GB Managers.

Sąd zabezpieczył majątek GB Managers poprzez ustanowienie zarządcy przymusowego nad całością majątku spółki – wynika z informacji znajdujących się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - czytamy.

Dwie osoby podejrzewane o działanie na szkodę GetBack usłyszą zarzuty

Kolejne dwie osoby podejrzewane o działania na szkodę GetBack i wyrządzenie spółce ok. 200 mln zł strat usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Zatrzymali je w piątek rano na polecenie prokuratury funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała w piątek PAP, że zatrzymani to członkowie zarządu jednego z towarzystw inwestycyjnych, którym prokuratura zarzuca wyrządzenie spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, szacowanej obecnie, na co najmniej 160 mln zł.

Zaznaczyła, że zarzucane im przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu zagrożone są karą od roku do 10 lat więzienia.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego powiedział w piątek PAP, że zatrzymań dokonali na zlecenia prokuratury agenci warszawskiej delegatury Biura.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł bliskich śledztwu zatrzymani to b. prezes i b. wiceprezes spółki Altus TFI. Działanie na szkodę GetBack miało polegać na sprzedaży GetBackowi akcji innej firmy za ponad 200 mln zł, choć z wykonanej później wyceny okazało się, że akcje warte są jedynie 28 mln zł. Ponadto GetBack spłaciło dług tej firmy na 80 mln zł.

Czynności z zatrzymanymi trwają, po ich zakończeniu trafią oni do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie zostaną im ogłoszone zarzuty i będą mogli złożyć wyjaśnienia.

PAP/Aleksander Główczewski/Ewa Wesołowska/OP