Zamknij

OPZZ: aż 35 dni płatnego urlopu dla wszystkich pracowników

15.01.2020 17:08
OPZZ proponuje 35 dni płatnego urlopu dla wszystkich pracowników
fot. Kite_rin/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 35-dniowy płatny urlop wypoczynkowy dla wszystkich pracowników zaproponowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Postulowało również dodatkową przerwę, jeśli dzień pracy wynosi powyżej 8 godzin. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał "Fakt", OPZZ zaproponowało prawdziwą rewolucję w prawie pracy

Obecnie urlop wypoczynkowy jest zależny od stażu pracy pracownika. Jeśli jest on mniejszy niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni płatnego urlopu. Powyżej 10 lat - pracownik może liczyć na 26 dni wolnego. 

Zobacz także

Natomiast OPZZ postuluje dać aż 35 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników - bez względu na staż pracy. Związkowcy podpierają się podobnymi regulacjami w Europie. 

Na przykład we Francji przysługuje 30 dni urlopu - ale tydzień pracy wynosi 35 godzin. Natomiast węgierscy pracownicy po przekroczeniu 45. roku życia, mają do dyspozycji 30 dni wolnego.

Związkowcy z OPZZ proponują także dodatkową, 15-minutową przerwę dla pracowników. Przysługiwałaby ona w przypadku ponad 8-godzinnego dnia pracy.

Zobacz także

Z kolei w przypadku osób powyżej 50. roku życia, pracodawca mógłby zlecać pracę nadgodzinach lub godzinach nocnych dopiero po wyraźnej zgodzie pracownika.

- Tego typu praca jest najbardziej obciążająca - wskazał Paweł Śmigielski z OPZZ w rozmowie z "Faktem".

OPZZ opowiada się również za umowami mentorskimi - gwarantowałaby one dodatkowe pieniądze dla osób po 50-tce.

Często jest tak, że doświadczony pracownik zarabia tyle, co młoda osoba dopiero co przyjęta do firmy (...) Starszy pracownik powinien zarabiać więcej, choćby dlatego, że dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z mniej doświadczonymi członkami zespołu

Paweł Śmigielski

Te wszystkie propozycje OPZZ przedstawiło na Radzie Dialogu Społecznego. Swoje propozycje na temat pracy osób starszych przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wśród nich znalazło się m.in. prawo do zmniejszenia pensji starszemu pracownikowi z uwagi na jego mniejszą wydajność, czy likwidacja ochrony przedemerytalnej - podała gazeta.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt