Zamknij

PiS: środki z OFE będą uznane za prywatne

13.02.2020 14:19
OFE. IKE czy ZUS? PiS: środki będą prywatne
fot. Jan Bielecki/East News - Waldemar Buda, Anita Czerwinska, Jaroslaw Krajewski

- 27 listopada tego roku wszystkie środki zgromadzone w OFE staną się środkami prywatnymi Polaków. Chcemy do tego doprowadzić ustawą – zapewnili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Posłowie będą głosować w Sejmie w sprawie projektu dotyczącego przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Projekt zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w OFE zostaną przekazane do IKE, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach bez dodatkowych podatków. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie. Obowiązuje wówczas opłata przekształceniowa w wysokości 15 procent zgromadzonych środków.

Zobacz także

Oszczędzający w OFE mogą też zdecydować się na transfer środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas od tych środków trzeba będzie opłacić 17 proc. PIT.

Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z projektem przekazanie środków nastąpi 27 listopada 2020 r.

Po przekształceniu OFE, zgromadzone pieniądze będą własnością Polaków

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda mówił w Sejmie, że procedowana ustawa rozstrzyga kwestię fundamentalną, „czy środki które zgromadziliśmy na OFE są prywatne, Polaków czy są to środki publiczne”.

Niestety w 2014 roku Platforma Obywatelska uznała, że są to środki publiczne i połowę tych środków zabrała do ZUS. My od samego początku reformy, od roku 2007, twierdzimy, że od początku była umowa społeczna, że te środki są prywatne i dlatego chcemy ta ustawą do tego doprowadzić

- powiedział Buda

Dodał, że środki te staną się prywatne 27 listopada, gdy nastąpi transfer pieniędzy.

- One będą na indywidualnych kontach, jedyny warunek, jaki stawiamy jest taki, by te środki można było wypłacić nawet w całości, ale po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wobec tego dziś rozstrzygamy kwestię czy ryzykujemy dalej, że znajdzie się ktoś, kto będzie chciał nam te środki kiedyś ponownie zabrać, tę połowę, która pozostała, czy też rozstrzygamy raz na zawsze, że te środki są prywatne – mówił wiceminister Buda.

WAŻNE

Jeśli uczestnicy OFE do 2 października osiągną wiek emerytalny, środki z funduszy automatycznie trafią do ZUS

Zobacz także

Z kolei poseł PiS Jarosław Krajewski podkreślał, że jego zdaniem dużym atutem projektu ustawy jest to, że PiS daje Polakom realne prawo wyboru co zrobić ze środkami zaoszczędzonymi w OFE. Na czym ten wybór polega?

IKE czy ZUS? [WYJAŚNIAMY]

Decyzja podjęta przez przyszłych emerytów, którzy oszczędzali w OFE, będzie wiązała się z określonymi skutkami finansowymi w przyszłości. Tym samym warto mieć na uwadze, że choć środki zgromadzone w IKE będą zwolnione z PIT, oszczędzający nie unikną tzw. opłaty przekształceniowej równej 15 procent aktywów.

Przyszli emeryci nie będą musieli uiszczać opłaty przekształceniowej, jeśli zdecydują się na ZUS. W tym wariancie jednak wypłacane emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym zgodnie ze skalą podatkową. Co więcej, środki zgromadzone z ZUS nie podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego.

RadioZET.pl/PAP