Zamknij

OFE straciły ponad 20 procent pieniędzy na emerytury

21.10.2020 09:08
pieniądze
fot. Shutterstock

Inwestowanie pieniędzy na emerytury w akcje na GPW okazało się być złym pomysłem. Fundusze tylko w trzy ostatnie lata straciły 22,84 procent powierzonych im pieniędzy na emerytury. To efekt spadków wycen walorów państwowych gigantów.

OFE miały uzdrowić polski system emerytalny i zapewnić godziwe emerytury poprzez inwestowane i namnażanie aktywów powierzonych funduszom przez przyszłych emerytów. Ingerencje polityków sprawiły jednak, że partycypacja w II filarze okazała się być wyjątkowo złym interesem.

Komisja Nadzoru Finansowego podała, że wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE za okres trzech ostatnich lat (od 29 września 2017 roku do 30 września 2020) roku wyniosła minus 22,84 procent. Ostateczny rozbiór Otwartych Funduszy Emerytalnych ma dokonać się jeszcze w 2020 roku.

OFE z ponad 20 procentami straty. Dni funduszy są policzone

W 2014 roku OFE zostały zobligowane do inwestowania 80 procent pieniędzy, jakimi zarządzają, na parkiecie GPW. Dało to impuls to rozwoju parkietu, powiązało jednak środki emerytalne z kondycją polskiej giełdy.

Zobacz także

Ta, mówiąc delikatnie, nie jest najlepsza. Indeks szerokiego rynku WIG (obejmujący wszystkie spółki notowane na warszawskiej giełdzie), spadł w ciągu trzech lat o około 24 procent. 16 procent spadku odnotowano w 2020 roku: koronawirus nie był dla rynku akcji zbyt łaskawy.

Zobacz także

Wartość państwowych spółek topniała w oczach, a wraz z nimi wyparowywały środki powierzone OFE. Wynik funduszy mógł jednak ulec znacznej poprawie, jeśli udało im się skorzystać ze spektakularnego debiutu Allegro na GPW.

Z danych KNF wynika, że najlepiej w ostatnich trzech latach radził sobie AEGON OFE, który przyniósł swoim klientom stratę w wysokości niecałych 21 procent. Najgorsze wyniki, sięgające 25 procent na minusie, osiągnęły wykazały Generali OFE oraz PKO BP Bankowy OFE.

Zobacz także

Inwestowanie w akcje ma być strategią stosowaną także w ramach PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe nie cieszą się jednak zbyt dużą popularnością wśród Polaków – uciekło z nich już ponad 60 procent uprawnionych.

Zagłosuj

Powierzycie środki funduszom PPK?

Liczba głosów:

Plany rządu zakładają likwidację OFE do końca 2020 roku. Środki zebrane przez Polaków zostaną przelane na Indywidualne Konta Emerytalne po pobraniu 15 procent podatku do budżetu państwa.

RadioZET.pl/money.pl