Zamknij

Likwidacja OFE. Jest wzór deklaracji w sprawie przeniesienia do ZUS

16.01.2020 15:57
OFE likwidacja 2020. Wzór deklaracji o przeniesienie do ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Jest wzór deklaracji o przeniesieniu środków zgromadzonych na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Projekt rozporządzenia określającego wzór deklaracji opublikował resort rodziny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OFE ma zostać definitywnie zlikwidowanie w najbliższych miesiącach.

W Sejmie obecnie trwają prace nad ustawą dotyczącą przeniesienia środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Około 162 mld zł środków zgromadzonych przez członków OFE ma być przekazanych automatycznie na IKE, chyba że uczestnik OFE złoży deklarację, że chce by, jego środki trafiły do ZUS.

Zobacz także

Likwidacja OFE. Oświadczenie

Zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest aktem wykonawczym do ustawy i określa wzór tej deklaracji.

Członek OFE będzie musiał podać w niej swoje dane, nazwę otwartego funduszu emerytalnego, którego jest członkiem i numer swojego rachunku w OFE. Wówczas środki zgromadzone przez niego w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Wzór deklaracji załączono do projektu rozporządzenia.

Likwidacja OFE. Terminy

Deklaracje będzie można składać w OFE, którego jest się członkiem, od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Jeżeli ubezpieczony nie pamięta, do którego funduszu trafiała część jego składki emerytalnej, może poprosić o informację Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które zdecydują się na przeniesienie swoich środków z OFE do ZUS, unikną tzw. opłaty przekształceniowej. Przy wypłacie emerytury zapłacą jednak podatek.

Zobacz także

Osoby, które chcą, żeby środki z ich rachunku OFE zostały przekazane na Indywidualne Konto Emerytalne, nie muszą robić nic. Ich środki z OFE zostaną jednak pomniejszone o 15-proc. opłatę przekształceniową (równoważną efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS).

Środki na IKE mają być prywatną własnością oszczędzającego i podlegać dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach bez dodatkowych opłat czy podatków.

Rozporządzenie skierowano do konsultacji publicznych. Ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku, czyli w tym samym terminie, kiedy ma zacząć obowiązywać ustawa dot. przeniesienia środków z OFE na IKE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP