Zamknij

Środki z OFE znikną - ostrzega minister funduszy

29.01.2020 07:13
OFE likwidacja 2020. Małgorzata Jarosińska-Jedynak: środki z OFE znikną
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Pieniądze z OFE zniknął? Taki scenariusz nakreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jej zdaniem może się tak stać, jeśli Polacy nie przekształcą Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), to z czasem środki z OFE znikną w wyniku działania tzw. suwaka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OFE ma definitywnie zniknąć w ciągu najbliższych miesięcy. Według planów rządowych, od początku czerwca do końca lipca właściciele kont OFE będą mieli dwa miesiące na podjęcie decyzji, co dalej zrobić z tymi środkami. 

Mają wybór - nie podejmować żadnych działań, wtedy pieniądze z OFE automatycznie trafiają na IKE, ale z pobraniem przez władze 15-proc. opłaty przekształceniowej. Drugą opcją jest przeniesienie środków z kont OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zobacz także

Pieniądze z OFE znikną?

Minister Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że ustawa o OFE, która obecnie procedowania jest w Sejmie, zlikwiduje tzw. mechanizm suwaka. Obecnie każdemu uczestnikowi OFE na 10 lat przed emeryturą zaczyna przekazywanie zgromadzonych środków do ZUS.

W efekcie - jak zaznaczyła - pula ta topnieje z roku na rok. Dodała, że "jeżeli nie zrobimy nic, to środki z OFE z czasem znikną".

Podkreśliła, że co roku z OFE do ZUS transferowane są miliardy złotych i przekształcenie pomoże uratować te pieniądze. Przypomniała, że przekształcenie OFE w IKE nastąpi automatycznie, a osoby, które zdecydują się na przekazanie pieniędzy do ZUS będą musiały wypełnić deklarację, której wzór zostanie określony rozporządzeniem ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska powiedziała, że przed wejściem w życie ustawy w oddziałach Zakładu będzie można skorzystać z doradztwa fachowców, którzy pomogą przeliczyć wysokość przyszłych emerytur w różnych wariantach (ZUS i IKE) po przekształceniu. Jak wskazała, w tym roku w wyniku działania suwaka do ZUS trafi ok. 5 mld zł.

Zobacz także

Z kolei uczestniczący w spotkaniu Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że "wybór pomiędzy IKE a ZUS nie jest wyborem, gdzie zarobimy więcej".

Doświadczenie pokazuje, że stopa zwrotu z OFE i waloryzacja z ZUS dają mniej więcej ten sam zysk, jeśli weźmiemy pod uwagę same liczby

Paweł Borys

Dodał, że OFE nie jest dostosowane do wieku oszczędzającego, plan inwestycyjny nie był układany pod przyszłych emerytów.

Moim głównym zarzutem względem OFE jest to, że nie generują większego kapitału emerytalnego i IKE to zmieni

Paweł Borys

Likwidacja OFE. Kiedy?

Projekt ustawy dot. przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) zakłada, że około 154 mld zł, które obecnie znajdują się w OFE zostaną przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne, będą podlegały dziedziczeniu.

Z kolei po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach bez dodatkowych opłat czy podatków. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatem.

Zobacz także

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS.

Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Zgodnie z projektem ustawy przekazanie środków nastąpi 27 listopada 2020 roku. Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny.

Likwidacja OFE. Co to jest opłata przekształceniowa?

Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur wypłacanych z ZUS.

Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO). Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

Zobacz także

Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana przez SFIO do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 roku, druga – do dnia 31 października 2021 roku. Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Prowadzące IKE specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE, będą inwestowały na rynku kapitałowym z odpowiednim określeniem poziomu ryzyka. Będzie też specjalny mechanizm przenoszenia aktywów do subfunduszu bardziej pasywnego, mniej podatnego na wahania rynku, w ciągu 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Projekt zakłada, iż środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP