Zamknij

Likwidacja OFE trafiła do rządowej zamrażarki - podała "Rzeczpospolita"

12.09.2019 14:36
OFE likwidacja 2019. "Rzeczpospolita": rząd odłożył zmiany w OFE
fot. Piotr Molecki/East News

Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych (OFE) została odłożona, co najmniej do wyborów parlamentarnych - podała "Rzeczpospolita". Zdaniem rozmówców gazety partia rządząca nie chce nagłaśniać sprawy 15-procentowej opłaty przekształceniowej.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OFE, według rządowego projektu, mają zostać zupełnie zlikwidowane. Środki z otwartych funduszy emerytalnych trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

Według "Rzeczpospolitej", prace nad uchwaleniem likwidacji OFE zostały wstrzymane. 

Zobacz także

- Jeśli wygramy, a mamy nadzieję, że tak się stanie, wrócimy do tej sprawy po wyborach (...) Przekształcenie OFE nastąpi w takim przypadku od 1 lipca przyszłego roku - powiedziała osoba zbliżona do kręgów rządowych, cytowana przez dziennik.

Zmiany w OFE według rządowych planów nie będą bezbolesne dla osób posiadających konta OFE. W przypadku przeniesienia tych środków do ZUS i IKE będą musieli odprowadzić 15-proc. jednorazową opłatę.

- Rząd odkłada prace nad likwidacją OFE, bo nie chce w kampanii wyborczej kłuć w oczy 15-proc. prowizją, którą zamierza pobrać przy tej okazji - przekazali anonimowo przedstawiciele jednej z instytucji finansowych zaangażowanych w rynek OFE.

O możliwym opóźnieniu prac nad zmianami w OFE mówił we wtorek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Zobacz także

Pieniądze lubią ciszę. (...) Prace nad tą ustawą zakończą się nieco później, ale plan jest aktualny

Paweł Borys

Likwidacja OFE - zasady

Według projektu ustawy około 15,7 mln członków OFE będzie musiało zdecydować czy zgromadzone przez nich oszczędności w OFE trafią na konta ZUS czy na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Pieniędzy które z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć (zostaną one zaliczone na poczet emerytury). Natomiast te, które przejdą do IKE, będzie można "wyjąć" po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 i 65 lat) w jednej transzy lub w ratach. Będą one też dziedziczone.

Projekt zakłada, że ci którzy zechcą przenieść środki do ZUS, będą musieli to zadeklarować. Ci zaś, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić, bo operacja ta zostanie przeprowadzona automatycznie.

Przewiduje się, że za przekształcenie OFE w IKE, towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą musiały wnieść opłatę w wysokości 15 proc. zgromadzonych wkładów. Opłata - jak wynika z projektu - ma być wnoszona w dwóch transzach po 7,5 proc.: pierwsza w 2020, natomiast druga - 2021 roku. Pieniądze te zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP